QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Zakończenie roku na rynku walut

wykres


W poniedziałek mogliśmy zaobserwować stabilizację notowań złotego. Kursy EUR/PLN i USD/PLN utrzymywały się w trendzie bocznym, a sesje giełdową zakończyły odpowiednio powyżej poziomu 4,63 i 4,10. W początkowej fazie sesji złoty osłabił się w stosunku do głównych walut, co było spowodowane rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa Omikron oraz decyzjami o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń przez poszczególne państwa. Końcowa faza sesji przyniosła umocnienie się złotego, któremu pomogły dane makroekonomiczne napływające z polskiej gospodarki.


Pozytywnym zaskoczeniem były dane dotyczące produkcji przemysłowej w listopadzie, która wzrosła aż o 15,2% (r/r), przewyższając październikowy odczyt na poziomie +7,8% i zdecydowanie przebijając konsensus analityków na poziomie +8,5%.


wykres


Wtorkowa sesja notowań walutowych cechowała się bardzo małą zmiennością, a kursy EUR/PLN i USD/PLN oscylowały w okolicach poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. Na zamknięciu sesji kurs złotego tracił 0,07% względem euro i 0,45% względem dolara amerykańskiego. We wtorek opublikowane zostały dane dotyczące sprzedaży detalicznej (r/r), która wzrosła o 21,2%, kiedy oczekiwany wzrost wynosił 16,8%.


wykres


W drugiej połowie przedświątecznego tygodnia trudno szukać publikacji danych makroekonomicznych, które mogą mieć znaczący wpływ na kurs złotego. Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia powinno skłonić inwestorów do obniżenia aktywności, a co za tym idzie, zmniejszenia wolumenu obrotów.


Końcówka roku nie powinna przynieść znaczącej zmienności na rynku walutowym, jednak z zaciekawieniem można wyglądać początku roku 2022, kiedy banki centralne będą podejmować decyzje dotyczące stóp procentowych. Już w zeszłym tygodniu pierwszy z banków centralnych należących do krajów z grupy G7, a dokładnie Bank Anglii, podjął decyzje o podniesieniu stóp procentowych o 15 pb do 0,25%. Ogłoszenie ograniczenia skupu aktywów przez Fed oraz jastrzębie nastawienie rynków sugerujące nadchodzące podwyżki stóp procentowych może zwiastować kierunek polityki pieniężnej banków centralnych w nadchodzącym roku. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na tempo rozprzestrzeniania się Omikronu, który może pokrzyżować plany banków centralnych. Dla złotówki dodatkowym ryzykiem może okazać się eskalacja konfliktu na granicy Polski z Białorusią, niepewność otrzymania funduszy na odbudowę od Unii Europejskiej lub nawet potencjalny konflikt pomiędzy Rosją, a Ukrainą.


Autor: Daniel Targosz, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

22.12.2021


Tagi: waluty, notowania