QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Złoto: wyczekiwanie na impuls

foto

Na rynkach metali szlachetnych w ostatnich dniach zapanował względny spokój. Cena kontraktów na złoto porusza się w okolicach 1780-1790 USD za uncję, nie atakując istotnie poziomu 1800 USD za uncję, który stanowi obecnie najbliższą psychologiczną barierę. Brak istotnych zmian obserwujemy także na rynku srebra: notowania tego kruszcu poruszają się obecnie w konsolidacji w okolicach poziomu 22,30-22,50 USD za uncję. Są to okolice zbliżone do tegorocznych minimów, ukształtowanych pod koniec września bieżącego roku i znajdujących się tuż poniżej poziomu 22 USD za uncję.


wykres


Sytuacja na rynkach złota i srebra jest obecnie wynikiem wyczekiwania na kolejne impulsy dotyczące amerykańskiej polityki monetarnej. Najpierw, bo już w najbliższy piątek, do spekulacji na ten temat przyczynią się z pewnością dane dotyczące inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za listopad. Oczekiwania rynkowe zakładają 0,7% inflacji w ujęciu mdm oraz aż 6,7% rdr. Taki odczyt tylko potwierdzałby niedawne słowa szefa Fed, Jerome Powella, dotyczące tego, że podwyższonej inflacji w USA nie można już określać mianem przejściowej.


Jeśli potwierdzą się dane o wysokiej inflacji, to inwestorzy tym bardziej będą spodziewać się przyspieszenia tempa zacieśniania polityki monetarnej w USA. Takie są zresztą już teraz oczekiwania: Fed sugerował, że jest gotów przyspieszyć tempo ograniczania programu skupu aktywów, a dodatkowo może przyspieszyć również podwyżki procentowe w Stanach Zjednoczonych.


Taki scenariusz byłby korzystny dla dolara amerykańskiego, a jednocześnie uderzający w notowania złota. Jednak oczekiwania zacieśniania polityki monetarnej w USA miały miejsce już wcześniej, co widać było po presji na zniżkę notowań złota. Paradoksalnie, teraz, gdy plany Fed wchodzą w życie, strona podażowa może być już mniej aktywna i rynek metali szlachetnych może zareagować niezgodnie z oczekiwaniami.


Najbliższe posiedzenie Fed oraz publikacja projekcji makroekonomicznych tej instytucji, są zaplanowane na 15 grudnia. Do tego czasu sytuacja na rynkach metali szlachetnych (głównie złota, ale również skorelowanego z nim srebra) będzie się prawdopodobnie kręcić wokół oczekiwań i prognoz związanych z działaniami Fed.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

09.12.2021


Tagi: złoto, srebro, metale szlachetne, notowania