QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Listopadowe ożywienie importu surowców do Chin

foto

Pojawienie się wariantu koronawirusa Omikron wywołało głębokie przeceny na rynkach wielu surowców. Obecnie trwają próby stabilizacji notowań oraz nadrobienia części wcześniejszych zniżek. Tak jest na rynku ropy naftowej oraz na rynkach wielu metali.


Uwagę inwestorów na rynkach surowcowych przyciągają dane dotyczące handlu zagranicznego Chin za listopad. Zarówno dynamika importu, jak i eksportu, była wyższa niż rynkowe oczekiwania. Na plus zaskoczyły także dane dotyczące importu surowców.


wykres


Jeśli chodzi o ropę naftową, listopadowy import tego surowca do Chin wyniósł 41,79 mln ton, czyli około 10,17 mln baryłek dziennie. To oznacza odbicie w górę z poziomu 8,9 mln baryłek dziennie, który był obserwowany w październiku. Jednak i tak jest to wyraźnie mniejszy poziom importu niż w listopadzie 2020 roku, kiedy przekraczał on 11 mln baryłek dziennie. W całym 2021 roku import ropy naftowej będzie najprawdopodobniej znacznie niższy niż w poprzednim roku.


Podobnie wygląda sytuacja w przypadku importu metali do Chin. W listopadzie import rudy żelaza wzrósł o prawie 15% w porównaniu do października do najwyższego poziomu od lipca 2020 roku. Był on także o niecałe 7% wyższy niż w listopadzie 2020 roku. Ale i tak prawdopodobnie cały 2021 rok przyniesie ogólnie mniejszy import tego surowca niż rok poprzedni.


wykres


W kontekście importu metali do Chin, warto także wspomnieć o miedzi. W przypadku tego metalu, import w listopadzie wzrósł już po raz trzeci z rzędu i wyniósł ponad 510 tysięcy ton. To najwyższy poziom importu od marca tego roku i o prawie jedną czwartą większy poziom niż w październiku br. Ale jednocześnie, jest to i tak poziom niższy o 9% w ujęciu rdr.


Patrząc ogólnie na dane dotyczące importu kluczowych surowców do Chin, warto zaznaczyć, że są one porównywane do 2020 roku, który pod wieloma względami był wyjątkowy. Mimo mocnego uderzenia pandemii w chińską gospodarkę na początku poprzedniego roku, później nastąpiło równie szybkie jej ożywienie. Ponadto, w poprzednim roku Chiny skutecznie wykorzystywały czas niskich notowań surowców i zwiększały import wielu z nich, co teraz służy za wysoką bazę porównawczą.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

07.12.2021


Tagi: surowce, metale, notowania