QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Rynek w reakcji na nowy wariant Covid-19

wykres


W dzień po Święcie Dziękczynienia, czyli 26 grudnia, cały świat obiegła informacja o nowym wariancie koronawirusa. Rynek natychmiastowo zareagował na informacje o odkryciu nowej mutacji w RPA. Przed otwarciem sesji europejskiej największe indeksy giełdowe, takie jak Euro Stoxx, DAX czy londyńskie FTSE, spadły o niemal 4%. Po drugiej stronie Atlantyku inwestorzy zareagowali z mniejszą paniką – indeksy NASDAQ 100, Dow Jones i S&P 500 straciły około 2%. Możemy się domyślać, że miało to związek ze skróconą piątkową sesją, bowiem amerykańskie giełdy zamykały się wcześniej ze względu na święto.


wykres


Poniedziałek pokazał nam spory entuzjazm traderów z Ameryki Północnej. Technologiczny indeks NASDAQ 100 odrobił swoje piątkowe spadki i wzrósł o 2,19%. S&P 500 zaliczył swoją największą zwyżkę od 14 października, była to zmiana o 65,65 punktów (1,3%) w jednodniowej zmianie wyceny. Miało to związek z wypowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych – Joe Bidena, który oznajmił, że walka z nowym wariantem Omikron nie będzie wymagała „lockdownów”. Dodatkowo zaznaczył, iż działania prewencyjne będą bazowane na „wiedzy naukowej, nie chaosie i zamieszaniu”.


We wtorek prezes firmy Moderna (Stephane Bancel) powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że przewiduje mniejszą skuteczność w działaniu obecnych szczepionek, a powstanie takich, które będą odporne na nowy wariant, może potrwać nawet 4 miesiące. Moderna straciła po tej wypowiedzi 4% podczas wtorkowej sesji. Dodatkowo firma Regeneron poinformowała, że ich metoda leczenia antygenami może wywołać podatność na wariant Omikron. Cena akcji spółki zanurkowała o 3%.


wykres


Podczas środowej sesji dowiedzieliśmy się o pierwszym przypadku Omikronu w USA. Biuro Gubernatora Kalifornii (miejsca odnotowania pierwszego przypadku wirusa) apelowało o spokój, jako iż nie zebrano jeszcze wystarczająco dużo informacji na temat nowego wariantu koronawirusa. Nie uspokoiło to jednak inwestorów, którzy panicznie wyprzedawali akcje pod koniec sesji giełdowej. NASDAQ 100 w drugiej połowie sesji stracił aż 3,7%, co ostatecznie spowodowało zamknięcie dnia stratą 1,8%.


Podczas czwartkowej sesji indeksy na Wall Street odrobiły część straty, NASDAQ 100 wzrósł o 0,83%, a indeks S&P 500 podrożał o 1,42%. Pozytywnie zaskoczyły inwestorów wiadomości makroekonomiczne dotyczące rynku pracy w USA, gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 222 tys. wobec konsensusu na poziomie 240 tys.


wykres


Początek piatkowej sesji przebiegał bardzo spokojnie na rynkach europejskich. O godzinie 11:00 kontrakty futures DAX drożeją o 0,11%, a notowania brytyjskiego FTSE 100 zwyżkują o 0,14%. Podczas początkowej fazy sesji giełdowej widać brak zdecydowania wśród inwestorów. Indeks zmienności VSTOXX traci prawie 2%. O godzinie 14:30 zostanie opublikowana dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą mieć kluczowy wpływ na dalszy przebieg sesji giełdowej.


Autor: Oliwier Kowalczyk


Źródło: Superfund TFI

04.12.2021


Tagi: rynki finansowe, notowania, inflacja