QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Omikronowe turbulencje na rynku metali

wykres


Kontrakty terminowe (3M) na aluminium notowane w Londynie zanotowały spory spadek ceny podczas piątkowej paniki spowodowanej niepokojącymi doniesieniami o najnowszej mutacji wirusa SARS-CoV-2 o nazwie Omikron. W czwartek aluminium notowane było najwyżej od 4 listopada czyli powyżej 2710 $/MT, jednak piątkowa sesja zweryfikowała plany kupujących, bowiem cena wróciła do poziomów w okolicach 2600 $/MT. Natomiast początek tygodnia przyniósł lekkie wzrosty na wspomnianym rynku. Pierwszą grudniową sesję w dodatku napędza komunikat o spadku zapasów tego stopu na giełdzie LME aż o 7200 ton do poziomu 893775 ton, najniższego od 2007 roku. Warto wspomnieć, że zapasy topnieją aż 53. dzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 2018 roku. Następuje to głównie przez zwiększony popyt w Azji.


wykres


Zważywszy na powyższe, ceny aluminium powinny mieć paliwo do wzrostów w ciągu paru sesji, zwłaszcza jeśli rynki nieco ostudzą emocje związane z nowym wariantem wirusa. Niemniej, wyceny kontraktów poruszają się w przedziale pomiędzy 200-dniową a 100-dniową średnią ruchomą czyli obecnie między 2540 a 2725 $/MT. Mocne wyjście poza te ramy może sygnalizować większy ruch na kilkanaście kolejnych sesji.


wykres


Wyznaczywszy szczyt notowań 25 listopada - cena kontraktów na londyńskiej LME chwilowo przekroczyła 40000 $/MT, cyna kontynuuje swój rajd. Nic nie wskazuje na wyhamowanie, bowiem popyt wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a zapasy powoli odbudowują się z najniższego poziomu (645 ton) od 1989 roku. W dodatku prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział w poprzednim tygodniu, że zamierza wprowadzić do 2024 roku zakaz eksportu nieprzetworzonej cyny, by wesprzeć lokalny rynek przetwórczy i zostawić większą część zysków w kraju. Póki trwają problemy z półprzewodnikami, póty presja wzrostowa będzie się utrzymywać.


wykres


Podobnie jak cyna miedź zanotowała najwyższą cenę 25 listopada, osiągając ponad 9900 $/MT, co było szczytem notowań londyńskiego kontraktu od 22 października. Wzrosty zostały jednak zahamowane wspomnianym wcześniej niepokojem wywołanym nowym wariantem koronawirusa. Od początku tygodnia ceny miedzi znajdują się w przedziale 9400-9650 $/MT. Na wyższe wyceny w najbliższej perspektywie wskazują jednak nadal utrzymująca się na Zachodzie wysoka inflacja oraz wypowiedzi wicepremiera Chin Liu He, który zapewnił, że wzrost gospodarczy Państwa Środka przekroczy wyznaczone cele, a rząd planuje kolejne wsparcie dla biznesu.


Autor: Jakub Kalemba, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

01.12.2021


Tagi: metale, notowania