QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Black Friday na rynkach finansowych

wykres


Zwyczajowo Black Friday to dzień wyprzedaży w sklepach, jednak w tym roku prawdziwe przeceny pojawiły się rynkach finansowych. W dół poszły akcje, notowania ropy, a nawet kryptowaluty.


Zarówno Eurostoxx 50, jak i niemiecki DAX zdają się tracić w piątek, 26 listopada po ok. 3 proc. Wcześniej istotne przeceny odnotowały giełdy w regionie Azji i Pacyfiku.


Winny nowy koronawirus?


– Do spadków może dochodzić w związku z obawami o rozprzestrzenianie się właśnie zidentyfikowanego i prawdopodobnie odpornego na szczepionkę koronawirusa. Nowy wariant, który został już wykryty w RPA, Botswanie i Hongkongu, skłonił Wielką Brytanię do ogłoszenia tymczasowego zakazu lotów z sześciu krajów południowej Afryki – wyjaśnia Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługę Forex dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl.


Inwestorzy mogą się teraz obawiać, że inne kraje wprowadzą podobne zakazy. Co więcej, na nastroje negatywnie mogą wpływać wprowadzane w Europie covidowe ograniczenia oraz perspektywa szybszego zacieśnienia polityki monetarnej w USA, gdzie kontrakty terminowe zdają się dziś tracić na wartości. Futures na S&P 500 spada o 1,8 proc., zaś na Nasdaq 100 o 1,2 proc. Najwięcej, bo ponad 2,2 proc., wydaje się tracić Dow Jones.


Jak OPEC odpowie na uwolnienie strategicznych rezerw?


Do spadków na rynkach akcji dołączyły również kontrakty terminowe na ropę WTI, które zdają się tracić ponad 5 proc. Baryłka ropy jest dziś wyceniana na ok. 74, a to najniższy poziom od blisko czterech tygodni.


– Tu na przecenę mogą wpływać rosnące obawy o nadwyżkę surowca na globalną skalę w pierwszym kwartale 2022 r. Wynikają one ze skoordynowanego uwolnienia rezerw ropy przez głównych konsumentów, m.in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Indie czy Japonię – komentuje Daniel Kostecki z Conotoxia Ltd.


Rada doradcza OPEC spodziewa się nadwyżki 400 tys. baryłek dziennie (bdp) w grudniu i przewiduje, że jeśli nastąpi uwolnienie rezerw, to nadwyżka wzrośnie do 2,3 mln bdp w styczniu oraz 3,7 mln bdp w lutym.


Sojusz OPEC+ spotka się 1-2 grudnia, aby zdecydować, czy kontynuować planowane zwiększenie poziomu wydobycia o 400 tys. bdp w styczniu.


– Niektórzy członkowie kartelu już ostrzegli, że uwolnienie rezerw strategicznych może doprowadzić do wstrzymania dostaw ropy z OPEC+. Jednocześnie czwarta fala zachorowań na koronawirusa w Europie i nowy wariant COVID z RPA, który może zmniejszyć skuteczność szczepionek, mogą pogarszać perspektywy popytu – komentuje Daniel Kostecki.


Wyprzedaż kryptowalut


Na rynku kryptowalut także możemy zaobserwować gwałtowne przeceny. Cena bitcoina spadła dziś poniżej 55 tys. USD, co zdarzyło się po raz pierwszy od półtora miesiąca. Kurs ETH/USD spadł zaś do 4 tys. USD, a litecoin zniżkował poniżej 200 USD i znalazł się na najniższym poziomie od 20 dni.


– Przed dzisiejszą wyprzedażą kryptowaluty miały za sobą wiele udanych tygodni. Wystarczy wspomnieć, że ethereum od początku roku zyskało na wartości blisko 500 proc., a cena bitcoin w USD wzrosła o ok. 100 proc. – przypomina dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.


Powyższa publikacja nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Źródło: Cinkciarz.pl

26.11.2021


Tagi: Black Friday, rynki finansowe