QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

PGE buduje bloki gazowe przy Elektrowni Dolna Odra

wykres


W czwartek, 25 listopada 2021 r. w obecności przedstawicieli władz państwowych oraz lokalnych nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków gazowo- parowych przy Elektrowni Dolna Odra. To projekt o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Powstające jednostki będą największą i najnowocześniejszą elektrownią gazową w Polsce. Zaawansowanie realizacji projektu przekroczyło 40 proc. Inwestycja o wartości blisko 5 mld zł zostanie oddana przed końcem 2023 r.


Inwestycje w moce oparte na gazie ziemnym wpisują się w strategię Grupy PGE i wynikają z konieczności bilansowania systemu wraz z rosnącą rolą OZE i niedoborem elastycznych mocy wytwórczych w Polsce. Nowa jednostka zasilana niskoemisyjnym gazem zastąpi wygaszane moce węglowe przyczyniając się do stopniowej dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.


Nowe bloki gazowe przy Elektrowni Dolna Odra wyprodukują energię elektryczną równą zapotrzebowaniu ok. 2,5 mln gospodarstw domowych. Uruchomienie inwestycji nastąpi w IV kwartale 2023 roku.


- Powstająca inwestycja gazowa PGE to ścisła czołówka najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie i jeden z kluczowych elementów transformacji Grupy w kierunku niskoemisyjnym. To również przykład na to jak w praktyce zmienia się polska energetyka. Elastyczna technologia wytwarzania w tego typu blokach umożliwi stabilizację systemu i będzie istotnym wsparciem dla licznych na Pomorzu lądowych farm wiatrowych oraz powstających farm morskich na Bałtyku, w tym największych farm offshore budowanych przez Grupę PGE - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Realizacja projektu o takiej skali to również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy wokół inwestycji. Aktualnie na budowie pracuje ok. 400 pracowników, ale w szczytowym momencie, który jeszcze przed nami, będzie to blisko 2,5 tys. osób – podkreślił.


Moce nowej Elektrowni Dolna Odra uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach będzie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Uruchomienie nowych bloków pozwoli więc na ograniczenie emisji o ok. 2-3 mln ton CO2 rocznie.


Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wartość tego kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje także dodatkowo 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto.


Budowa dwóch nowych bloków gazowych pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego elektrowni Dolna Odra. Inwestycja w nowoczesne instalacje opalane gazem stanowi gwarancję długoterminowego funkcjonowania elektrowni, która odgrywa strategiczną rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym jako jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniego obszaru Polski.


Obecnie, po wyłączeniu z końcem 2020 r. dwóch bloków węglowych w Elektrowni Dolna Odra, w tej lokalizacji w eksploatacji pozostają cztery bloki energetyczne o łącznej mocy zainstalowanej 908 MW, zasilane węglem kamiennym. Oprócz wytwarzania energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Są one wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki i pyłów, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełniają aktualne normy emisyjne.


Źródło: PGE

25.11.2021


Tagi: bloki gazowe, Elektrownia Dolna Odra


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...