QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Rząd zaczyna wydawać

wykres


Wzrost podaży pieniądza M3 ustabilizował się w październiku na poziomie 8,6% r/r (PKO: 8,5% r/r i kons.: 8,3% r/r). Udział gotówki w M3 nadal spada, podobnie jak jej dynamika (12,6% r/r vs 14,8% r/r miesiąc wcześniej). Po raz pierwszy od stycznia 2020 wzrosła relacja depozytów terminowych do bieżących, co może być pierwszą reakcją na październikową podwyżkę stóp.


Dynamika depozytów ogółem nieznacznie przyspieszyła w ujęciu r/r (10,3% wobec 10,2% we wrześniu, skor. o zmiany kursu). W ujęciu m/m depozyty odnotowały jednak bardzo głębokie spowolnienie (do 0,1% m/m, podczas gdy we wszystkich wcześniejszych miesiącach 2021 rosły o przynajmniej 1,0% m/m). Za tym spowolnieniem stały instytucje rządowe szczebla centralnego, które w samym październiku zmniejszyły stan swoich depozytów o 14,9 mld PLN, co sugeruje, że nadwyżka budżetowa po październiku mogła się skurczyć. Nadal przyspiesza wzrost depozytów osób prywatnych (6,0% r/r vs 5,7% we wrześniu, skor. o kurs), czemu w kolejnych miesiąc sprzyjać będą dalsze podwyżki stóp (w przeciwną stronę oddziaływać będzie rosnąca inflacja). Wzrosły także depozyty firm.


Tempo wzrostu kredytów normalizuje się: w październiku wyniosło 3,4% r/r wobec 2,5% r/r we wrześniu (skor. o kurs). Nadal przyspiesza wzrost kredytów mieszkaniowych w PLN (w ujęciu r/r ich dynamika ponownie wróciła powyżej 12%, do poziomów ostatnio notowanych w sty.-kwi. 2020). W kolejnych miesiącach roczne tempo wzrostu kredytów hipotecznych może powrócić do poziomów widzianych ostatnio na przełomie 2014/2015 (13-14%). Sprzyjać temu będzie niska baza statystyczna, która przeważy nad negatywnym wpływem spadku popytu na ten typ kredytów (liczba zapytań kredytowych w październiku była najniższa od stycznia). Październik nie był dobrym miesiącem dla kredytów konsumpcyjnych, których wzrost był stabilny i nieznacznie przekraczał 1,0% r/r (skor. o kurs). Odbicie kontynuowały za to kredyty dla firm, ponownie, głównie za sprawą kredytów bieżących (efekt rosnącego popytu na zapasy połączonego ze wzrostem cen komponentów produkcyjnych). Dane kredytowe nie dają jasnych sygnałów co do ożywienia na rynku kredytów inwestycyjnych. Naszym zdaniem będziemy musieli na nie poczekać przynajmniej do przyszłego roku.


Relacja kredytów do depozytów wzrosła do 77,3%. W średnioterminowej perspektywie spodziewamy się utrzymania wysokiej, aczkolwiek nieco niższej niż obecnie nadpłynności sektora. Akcja kredytowa co prawda odbije (czemu sprzyja rosnąca rentowność banków i poluzowanie wymogów regulacyjnych w czasie pandemii), ale nie na tyle silnie, aby znacząco wpłynąć na obraz wzajemnych relacji kredytów i depozytów.


Źródło: PKO Bank Polski

24.11.2021


Tagi: gospodarka, podaż pieniądza M3, kredyty


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...