QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Sprzedaż detaliczna przyspiesza w październiku, ale perspektywy konsumpcji prywatnej pogorszyły się

wykres


Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 6,9% r/r, blisko konsensusu i naszej prognozy (odpowiednio, 6,3 i 6,7% r/r).


Nie pomyliliśmy się również co do głównego mechanizmu zapewniającego przyspieszenie sprzedaży pomimo wyraźnych sygnałów pogorszenia nastrojów konsumenckich w ostatnich miesiącach. Jest nim niska baza z poprzedniego roku związana z samoograniczaniem się konsumentów i efektami pierwszych restrykcji epidemicznych wprowadzanych w obliczu II fali epidemii.


wykres


Dotykała ona dwóch kategorii, sprzedaży paliw oraz sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia – efekt to przyspieszenie, odpowiednio, z 0,4 do 6,9% r/r i z 14,5 do 29,3% r/r. Pozostałe typy sprzedaży zachowały się w sposób zbliżony do naszych oczekiwań, ale pewne zaskoczenia powinny rzutować na ocenę popytu konsumpcyjnego. W szczególności, w październiku sprzedaż mebli i sprzętu RTV i AGD wyhamowała z 8,0 do 0,2% r/r. Do pewnego stopnia jest to efekt ograniczeń podażowych (anegdoty sugerują, że dotyczy to przede wszystkim mebli), prawdopodobnie również jest to autentyczny sygnał słabnięcia skłonności do konsumpcji. Dynamika sprzedaży samochodów znalazła się na minusie – tutaj zaskoczeń nie ma i rola problemów podażowych jest jasna.


wykres


W samym październiku sprzedaż ogółem wzrosła o 1,2% m/m (po odsezonowaniu), co zbliżyło indeks sprzedaży do niedawnych maksimów. Tym niemniej, są to wartości wciąż niższe od trendu i sformułowana przez nas kilka miesięcy teza o rozbieżnych losach sfery konsumpcyjnej i produkcyjnej w Polsce pozostaje w mocy. W istocie rzeczy, w ostatnim miesiącu ten dystans znacząco wzrósł (por. wykres poniżej). Można spodziewać się, że efekty wzrostu inflacji (tu warto zauważyć, że deflator sprzedaży wzrósł z 6,0 do 7,5% r/r) będą odczuwalne przez konsumenta w kolejnych miesiącach i okrojenie dynamiki realnych dochodów znajdzie odzwierciedlenie w słabości konsumpcji. Konsument będzie więc nadal pozostawał w tyle za producentem.


wykres


Komplet październikowych danych dotyczących aktywności ekonomicznej (produkcja budowlano-montażowa tym razem rozczarowała, rosnąc o 4,2% r/r) nie zmienia naszego poglądu na wyniki całej gospodarki. W dalszym ciągu spodziewamy się, że PKB wzrośnie w tym roku o 5% lub nieznacznie szybciej, a w przyszłym o 4% r/r.


Źródło: Bank Pekao S.A.

23.11.2021


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...