QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Solidny wzrost sprzedaży detalicznej

wykres


Realny wzrost sprzedaży detalicznej w październiku przyspieszył do 6,9% r/r z 5,1% r/r we wrześniu, mocniej niż oczekiwano (PKO i kons.: 6,3% r/r). Realny wzrost sprzedaży jest ograniczany przez rekordowo wysoki deflator (wg naszych szacunków 7% r/r). Nominalne wydatki w październiku były aż o 14,4% wyższe niż przed rokiem, wobec wzrostu o 11,1% r/r we wrześniu. Po od sezonowaniu sprzedaż wzrosła o 1,2% m/m, co oznacza solidny trend wzrostowy.


Dynamika sprzedaży w październiku była pod pozytywnym wpływem efektu niskiej bazy związanego z restrykcjami w handlu przed rokiem. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku sprzedaży odzieży i obuwia, która wzrosła realnie o 29,3% r/r wobec 14,5% r/r miesiąc wcześniej. Wzrost sprzedaży paliw przyspieszył do 6,9% r/r z 0,4% r/r, odzwierciedlając ubiegłoroczne ograniczenia w przemieszczaniu się przed Wszystkich Świętych. W porównaniu z poprzednim miesiącem obserwowaliśmy wzmocnienie sprzedaży (r/r) w większości kategorii sklepów. W szczególności sprzedaż żywności wzrosła o 2,7% r/r vs 0,4% r/r, a szacowana przez nas pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach o 14,5% r/r vs 14,0% r/r we wrześniu.


Rozczarowaniem jest obniżenie dynamiki sprzedaży dóbr trwałych: pojazdy samochodowe -5,2% r/r vs -4,1% r/r miesiąc wcześniej, sprzedaż mebli, rtv i agd 0,2% r/r vs 8,0% r/r we wrześniu. W naszej ocenie można to wiązać z ograniczoną dostępnością dóbr trwałych oraz z raportowanym w badaniu koniunktury pogorszeniem warunków dokonywania ważnych zakupów, prawdopodobnie związanym z inflacją i wzrostem obaw co do przyszłości.


Udział sprzedaży on-line w październiku wyniósł 8,4%, bez zmian wobec września, zauważalnie więcej niż przed rokiem (7,3%). Przyspieszone przez pandemię zmiany w przyzwyczajeniach klientów są trwalsze niż pandemiczne ograniczenia.


Produkcja budowlano-montażowa w październiku wzrosła o 4,2% r/r (PKO: 5,0%, kons. 3,3%). To solidny wynik biorąc pod uwagę mniejszą niż rok temu liczbę dni roboczych. Nadal najlepiej wygląda sytuacja w robotach specjalistycznych, przy bardzo powolnym wychodzeniu z dołka przez inżynierię lądową i budowę budynków. Branża zmaga się ze wzrostem kosztów (+5,5% r/r), które mogą utrudniać realizację zaplanowanych inwestycji.


Dzisiejsze dane wspierają naszą relatywnie wysoką (powyżej konsensusu) prognozę dynamiki PKB w 4q21 (5,9% r/r). Ewentualne obostrzenia pandemiczne raczej nie zostaną wprowadzone na tyle szybko i w takim dużym zakresie, aby istotnie zaszkodzić wzrostowi PKB przed końcem tego roku. Pandemiczne ryzyko wraz z presją kosztową sprawia jednak, że bilans ryzyka dla prognozy wzrostu PKB w 2022 (5,1%) staje się coraz wyraźniej przesunięty w dół.


Źródło: PKO Bank Polski

23.11.2021


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...