QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Warning: file_put_contents(/www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/tmp/news/tmp_a4d8d5fd8e0cac2956d16fa00b77287e): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.detail.php on line 196

Zapowiedzi deficytu na rynku srebra

foto

Bieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych na razie jest okresem stabilizacji notowań. Jeszcze na początku tygodnia, w poniedziałek i wtorek, widoczna była presja spadkowa na wykresach cen złota i srebra, to już od środy oba kruszce odbiły w górę. Po dwóch tygodniach wyraźnych zwyżek, bilans tego tygodnia na rynkach złota i srebra może być neutralny lub delikatnie spadkowy.


Ostatnio pojawiły się interesujące informacje dotyczące srebra zamieszczone w raporcie przygotowanym przez The Silver Institute. Instytut ten od lat, regularnie, publikuje najważniejsze statystyki dotyczące popytu i podaży na rynku srebra. Według The Silver Institute, w 2021 roku popyt na srebro na świecie wzrośnie aż o 15% w stosunku do 2020 roku i wyniesie 1,029 miliarda uncji. Jest to pozytywna wiadomość, zwłaszcza, że przez ostatnie 5 lat globalnemu popytowi na srebro nie udało się przekroczyć bariery miliarda uncji.


wykres


Tegoroczna sytuacja wyraźnie kontrastuje z pandemicznym rokiem 2020. W poprzednim roku znacząco spadł popyt na srebro ze strony przemysłu oraz branży jubilerskiej. Co prawda duży popyt na srebro wykazywali inwestorzy, ale nie był on na tyle znaczący, aby nadrobić spadki z innych sektorów.


Tymczasem w bieżącym roku widać wzrost popytu na srebro we wszystkich branżach. Rośnie popyt na ten kruszec ze strony branży jubilerskiej, jak również ze strony wielu sektorów przemysłu: producentów elektroniki, paneli słonecznych, zastawy stołowej, itd. Nie ustaje także wysoki popyt na srebro ze strony inwestorów, zwłaszcza tych kupujących srebrne sztabki oraz monety.


The Silver Institute prognozuje, że duży popyt na srebro ze strony przemysłu sprawi, że po raz pierwszy od 6 lat w całym 2021 roku na światowym rynku srebra pojawi się deficyt, co może być bardzo dobrym prognostykiem windującym ceny tego szlachetnego metalu.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

18.11.2021


Tagi: srebro, notowania