QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Gotówka w Polsce ma się dobrze

wykres


Aż 63,3% Polaków uważa, że gotówka jest potrzebna w gospodarce – wynika z najnowszego badania firmy Tavex dotyczącego metod płatności preferowanych przez Polki i Polaków. Co więcej, ponad połowa respondentów (56,3%) zgadza się z twierdzeniem, że likwidacja gotówki byłaby niekorzystna dla konsumentów oraz gospodarki. Fizyczny pieniądz w Polsce ma się dobrze – do głównych powodów, dla których wciąż chcemy go używać należą m.in. lepsza kontrola wydatków (23,8%), poczucie niezależności (16,8%) czy ochrona danych osobowych (15,5%). Badanie zostało przeprowadzone dla III kwartału 2021 r.


Niezbędna gotówka


Badanie o metodach płatności preferowanych przez Polki i Polaków pokazuje, że w Polsce niezmiennie ważna jest możliwości korzystania z gotówki w codziennym życiu.


Aż 63,3% respondentów zgadza się, że gotówka jest potrzebna w gospodarce, jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że przeciwnym temu stwierdzeniu jest tylko 12,1% badanych (24,5% nie ma zdania na ten temat). Podobny schemat odpowiedzi można zaobserwować w pytaniu dotyczącym likwidacji gotówki w obiegu gospodarczym – co drugi Polak (56,3%) twierdzi, że byłby to niekorzystny ruch. „Za” wyłączeniem fizycznego pieniądza z obiegu jest tylko 19,9% badanych (23,7% badanych nie posiada odpowiedniej wiedzy).


Co ciekawe, Polacy są także przekonani do bezpieczeństwa płatności gotówkowych – ponad trzech na czterech pytanych (76,5%) uważa, że to bezpieczny sposób rozliczeń (odpowiedzi „tak, zawsze” udzieliło 27,4% ankietowanych oraz „tak, ale tylko przy małych kwotach, np. płatności za codzienne zakupy” 49,1% badanych).


- Polacy swoje poparcie dla gotówki argumentują na kilka sposobów: dzięki niej lepiej kontrolują swoje wydatki, daje im niezależność, lubią czuć, że ich dane osobowe są chronione czy nawet z przyzwyczajenia. Jak wynika z badania, respondenci uznają także, że płatności gotówkowe są bezpieczne oraz niezbędne dla gospodarki. Pomimo przenoszenia się prawie wszystkich aspektów naszego życia do sfery online, ta forma płatności niezmiennie cieszy się popularnością – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarząd, Tavex.


Czy warto mieć „kasę” w portfelu?


Warto podkreślić, że blisko 9 na 10 pytanych osób (89,2%) nosi przy sobie gotówkę. Najczęściej są to niewielkie kwoty – 62,2% badanych ma przy sobie nie więcej niż 100 złotych. Mniej, bo 35,1% badanych nosi w portfelu od 51 do 100 złotych, a banknot 50 złotowy w kieszeni trzyma blisko co czwarty respondent (27,1%). 8,1% Polaków ma przy sobie kwotę, którą najprawdopodobniej wyda w danym dniu.


- Gotówka w portfelu, niezależnie o jakim nominale, daje nam niezależność i zapewnia prywatność. W dzisiejszym, zdigitalizowanym świecie to wartości bardzo ważne – coraz częściej w przestrzeni publicznej porusza się temat ochrony prywatności. Co więcej, mamy wiele argumentów popierających płacenie fizycznym pieniądzem – to np. odporność na możliwość awarii infrastruktury technicznej czy ułatwienie dostępu do pieniędzy osobom starszym – tłumaczy Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu, Tavex. Wyniki badania przeprowadzonego przez Tavex pokazują, że z możliwości posiadania gotówki w najbliższym czasie nie zrezygnujemy – dodaje.


Polacy wciąż dostrzegają zalety płatności gotówkowych; potrafią docenić bezpieczeństwo, niezależność oraz kontrolę, jaką daje ciężar monet i banknotów w portfelu. Mimo powszechnej dostępności do kart płatniczych, badanie dowodzi, że nie są one w stanie zastąpić nam sprawdzonej gotówki.


Źródło: Tavex

16.11.2021


Tagi: płatności, gotówka


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...