QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Srebro najdroższe od trzech miesięcy

foto

Kończy się właśnie kolejny ciekawy tydzień na rynku srebra. Jest duża szansa na to, że będzie to już drugi z kolei wzrostowy tydzień na rynku tego kruszcu. Notowania srebra mają lepszą passę od około połowy września, kiedy to zatrzymały się wielotygodniowe, wyraźne zniżki notowań, a notowania srebra powróciły do zwyżek. Ogólnie, w ciągu ostatnich ośmiu tygodni tylko jeden tydzień zakończył się na rynku srebra zniżką.


Obecnie, cena srebra przekracza już 25 USD za uncję, co jest najwyższym poziomem notowań od około trzech miesięcy, czyli od pierwszej połowy sierpnia bieżącego roku.


wykres


Ożywienie na rynku srebra wynika w dużym stopniu ze zwyżek notowań złota. Ceny obu kruszców są ze sobą istotnie skorelowane, a notowania złota również mają za sobą okres coraz dynamiczniejszych zwyżek.


wykres


W tym tygodniu największym impulsem wzrostowym na rynkach złota i srebra zdecydowanie okazały się dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Odczyt inflacji w USA na poziomie 6,2% rdr w październiku zaskoczył nawet konserwatywnych uczestników rynku i dał do zrozumienia, że inflacja w tym kraju jest nie tylko wysoka, ale również może utrzymać się na dłużej.


Wysoki odczyt wskaźników CPI jest korzystny dla notowań złota i srebra, które (zwłaszcza złoto) są traktowane przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed inflacją. Jednak warto pamiętać, że w kontekście tych danych najprawdopodobniej zaczną pojawiać się spekulacje na temat możliwości szybszego podnoszenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych przez Fed, co z kolei samo w sobie niekorzystnie przekłada się na ceny metali szlachetnych ze względu na potencjalnie silniejszego dolara. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej nieraz zaznaczali bowiem, że będą uważnie przyglądać się danym makro w USA i dopasowywać do nich swoje działania.


W kontekście złota i srebra warto jednak pamiętać o dodatkowym czynniku cenotwórczym, czyli nastawieniu inwestorów do ryzyka. Globalni inwestorzy powoli stają się coraz bardziej ostrożni, obawiając się tego, czy zacieśnianie polityki monetarnej nie wpłynie negatywnie na kondycję globalnej gospodarki. A im większa awersja do ryzyka, tym lepiej dla złota, jak również dla skorelowanego z nim srebra.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

12.11.2021


Tagi: złoto, srebro, metale szlachetne, notowania