QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Tylko cyna mocno się trzyma

wykres


Wtorek zakończył chwilową stabilizację na rynku aluminium. Od kilkunastu sesji cena tego metalu spada, wędrując w piątek na londyńskiej LME (futures 3M) w okolice 2510 $/MT (tona metryczna). Początek tygodnia zapowiadał mocne odbicie, ale we wtorek na zamknięciu ostatecznie płacono jedynie 2560 $/MT. Testowanie 200-dniowej ruchomej średniej kroczącej, która obecnie jest parę dolarów poniżej 2500 $/MT wyznaczy trendy na dalsze tygodnie. Jej przebicie może prowadzić do wyprzedaży nawet do przedpandemicznych poziomów.


wykres


Hamowanie chińskiej gospodarki i polityka EBC oraz FEDu, które pomimo wieloletnich rekordów inflacji pozostają przy niskich stopach, napędzają nieufność inwestorów co do zapotrzebowania światowego przemysłu na metale. Dzisiaj poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI, której wysoki odczyt może w krótkim terminie dać argumenty sprzedającym ze względu na możliwe pogorszenie sentymentu co do perspektyw rozwoju gospodarczego, a w konsekwencji popytu na metale. Z drugiej strony są także głosy rynkowych optymistów, którzy wiążą duże nadzieje na odbudowę zapotrzebowania z uchwalonym w poniedziałek wielkim planem infrastrukturalnym w Stanach Zjednoczonych.


wykres


Notowania niklu również wskazują na osłabienie siły kupujących – od szczytu z 21 października ceny kontraktu terminowego 3M na LME 21425 $/MT spadły aż o ponad 11 % do około 19000 $/MT. Ten tydzień przynosi jednak lekkie odbicie od ważnego poziomu wsparcia 100-dniowej ruchomej średniej kroczącej i metal ten może poruszać się w przedziale 19000-20000 $/MT do czasu ustanowienia wyraźnego sentymentu na rynku.


wykres


Chwilowe ostudzenie rynku metali ominęło jedynie cynę, która październikowe spadki odrobiła w zaledwie 2 sesje i od początku listopada porusza się w przedziale 36000-38000 $/MT. Wtorkową sesję zakończyła na poziomie 37408 $/MT czyli niecałe 1400 $/MT niżej od rekordu wszech czasów na poziomie 38800 $/MT z 19 października. Tak wysokie ceny są spowodowane zmianą wykorzystania metalu ze stereotypowych puszek z jedzeniem długiej przydatności do niezbędnego elementu wytworów nowoczesnej gospodarki: paneli fotowoltaicznych, samochodów elektrycznych czy infrastruktury 5G. W dodatku wieloletnie niedoinwestowanie wydobywców w nowe kopalnie sprawia, że podaż nie nadąża za popytem, windując prognozy średnich cen transakcyjnych na najwyższe poziomy.


Autor: Jakub Kalemba, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

10.11.2021


Tagi: metale, cynk, cyna, nikiel, aluminium, notowania