QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce - III kw. 2021

wykres


Aktywność inwestycyjna na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przyspieszyła w trzecim kwartale, w porównaniu z pierwszym półroczem, zarówno pod względem wolumenu, jak i liczby transakcji.


Wolumen o wartości 1,6 miliarda euro zrealizowany w tym kwartale poprzez 41 transakcji umożliwił osiągnięcie całkowitego wolumenu inwestycji po trzecim kwartale na poziomie 3,6 miliarda euro. Co było do przewidzenia, rynek magazynowy jak dotąd zdecydowanie dominuje.

  • 3,6 miliarda Euro = całkowity wolumen inwestycyjny w Q1-Q3 2021
  • 103 transakcji (rekordowa liczba transakcji w okresie Q1-Q3)

Rynek biurowy


Na rynku biurowym, inwestorzy wybierali najczęściej strategie bezpieczne, kupując nieruchomości typu „core” znajdujące się głównie w Warszawie. Było również kilka transakcji typu „value-add” i „opportunistic”.


10 największych transakcji ze wszystkich 24 stanowiło niemal 90% całego wolumenu biurowego zrealizowanego do tej pory w 2021. Transakcje typu „core” przeprowadzone w tym roku to m.in. : Browary Warszawskie – Biura przy Willi i Biura przy Warzelni, Spark B, Le Palais czy Metropolitan. Transakcje z potencjałem podniesienia wartości to m.in. Marynarska Point I w Warszawie, Skalar Office Center w Poznaniu, Wola Plaza w Warszawie czy Waterside w Gdańsku. - Dostrzegamy, jak dużo jest projektów w trakcie realizacji w tych sektorach, co sprawia, że za jakiś czas możemy się spodziewać transakcji zarówno nowowybudowanymi obiektami w centrum Warszawy jak i starszymi, znajdującymi się np. na warszawskim Mokotowie – dodaje Michał Ćwikliński, Principal, Managing Director – Poland w Avison Young.

  • 1,2 miliarda Euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze biurowym w Q1-Q3 2021
  • 24 transakcje w Q1-Q3 2021
  • 88% = udział 10 największych transakcji w całkowitym wolumenie sektora w Q1-Q3 2021

Rynek handlowy


Na rynku handlowym widoczny był wyraźny podział na dwa typy inwestorów. Jedna grupa była skupiona na aktualnie mocno poszukiwanych obiektach typu „convenience”, natomiast druga szukała okazji, decydując się na oportunistyczne zakupy.


Większość transakcji handlowych została zrealizowana w ramach tej drugiej strategii. Odnotowane transakcje centrami handlowymi, przeznaczonymi do repozycjonowania, to: Galeria Pestka, Galeria Malta czy Galeria Rumia oraz dalsza sprzedaż obiektów Tesco. Obserwujemy nadal wysoki popyt na obiekty typu „convenience”. Rynek odnotował 12 transakcji tego typu nieruchomościami, z dużym udziałem tych zlokalizowanych w miastach o populacji mniejszej niż 50 000 mieszkańców (9 obiektów). - Ponieważ jest wiele kolejnych obiektów będących już w trakcie procesu sprzedaży lub w trakcie budowy, spodziewamy się, że ta klasa aktywów przyczyni się do wzrostu wolumenu sektora nie tylko w końcówce 2021 roku ale również w roku kolejnym. A w związku z dużym popytem na ten produkt, dostrzegamy kompresję stóp kapitalizacji i spodziewamy się, że ten trend będzie się rozwijał – komentuje Michal Cwiklinski.

  • 0,5 miliarda Euro = całkowity wolumen inwestycyjny sektora handlowego w Q1-Q3 2021
  • 29 transakcji w Q1-Q3 2021

Rynek magazynowy


Już po trzech kwartałach tego roku, rekordowa liczba transakcji z całego poprzedniego roku została prawie osiągnięta. Zabrakło do tego tylko jednej transakcji. Natomiast wliczając transakcje zrealizowane w październiku, ten rekord już został pobity.


To potwierdza, że apetyt inwestorów na magazyny stale rośnie. Dominowały główne huby magazynowe z udziałem 80% w rynku. Największe wolumeny odnotowano w Warszawie i okolicach, Centralnej Polsce i na Dolnym Śląsku. Zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie obiektami BTS i logistyką miejską, które stanowiły niemal połowę nieruchomości sprzedanych jak dotąd w tym roku.

  • 1,7 miliarda Euro = całkowity wolumen inwestycyjny sektora magazynowego w Q1-Q3 2021
  • 42 transakcje w Q1-Q3 2021

Rynek mieszkaniowy


Sektor rozwija się wyjątkowo intensywnie. Jednakże w trzecim kwartale 2021 roku nie odnotowaliśmy tak spektakularnych transakcji jak w poprzednich kwartałach, jak np. sprzedaż 1 000 mieszkań YIT do NREP czy 2 500 mieszkań Budimexu do Heimstaden Bostad.


Kolejne transakcje zostały zamknięte a największą z nich był zakup typu „forward purchase” 650 mieszkań, zlokalizowanych się w Warszawie i Krakowie, przez Atrium. W końcu również istniejące obiekty zmieniły właściciela: Akademik Unibase w Krakowie do Zeitgeist czy pakiet 130 mieszkań w inwestycji Bagry Park, również w Krakowie, do AFI Europe, debiutującego na rynku PRS. Jako że wielu inwestorów zapowiedziało swoją ekspansję na rynku PRS, przewidujemy jeszcze szybszy rozwój tego segmentu na rynku inwestycyjnym.

  • 0,7 miliarda Euro = całkowity wolumen sektora PRS w Q1-Q3 2021) wliczając istniejące obiekty oraz transakcje forward purchase

Co dalej?


Ponieważ wiele aktywów jest obecnie przedmiotem transakcji, a kilka z nich ma zostać sfinalizowanych jeszcze w tym roku, spodziewamy się, że czwarty kwartał będzie ponownie pracowitą końcówką roku. To z kolei wskazuje, że całkowita wartość transakcji z poprzedniego roku, utrzymana na poziomie 5 miliardów Euro, jest możliwa do osiągnięcia. Jakie aktywa będą głównie na radarach inwestorów w przyszłym roku? Krótko i na temat – spodziewamy się kontynuacji trendów obserwowanych w 2021 roku.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce - III kw. 2021


Źródło: Avison Young

08.11.2021


Tagi: rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...