QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Jak będzie wyglądać przyszłości sektora nieruchomości komercyjnych?

wykres


Elastyczne rozwiązania w zakresie przestrzeni biurowej oraz technologie umożliwiające współpracę zespołom pracującym w trybie hybrydowym, a wszystko to w zrównoważonym środowisku pracy – to tylko niektóre z czynników, które najemcy powinni uwzględnić w swoich strategiach w miarę dostosowywania się do nowych modeli pracy – wynika z raportu firmy Colliers pt. „CRE – our industry today, tomorrow, and beyond: Engage, Evolve, Accelerate”.


Raport Colliers zawiera szereg wskazówek dla najemców i interesariuszy z rynku nieruchomości komercyjnych odnośnie podejścia do przyszłości branży i środowiska pracy w realiach postpandemicznych. Ułatwią one dostosowanie strategii, przemyślenie modeli operacyjnych organizacji oraz osiągnięcie większego wzrostu w następnym cyklu koniunkturalnym.


— Nadszedł czas, aby firmy podjęły działania w zakresie zapewnienia komfortu w miejscu pracy i dostosowania strategii dotyczących nieruchomości tak, aby zaspokajały one potrzeby pracowników w postpandemicznym świecie pracy hybrydowej. Nasz raport jest pierwszym tego typu w sektorze nieruchomości komercyjnych. Opiera się na opiniach ekspertów z różnych regionów geograficznych, ekspertów w dziedzinie nieruchomości oraz sektorze nowoczesnych usług biznesowych, którzy rozpatrują przyszłość środowiska pracy pod wieloma kątami. To praktyczny przewodnik wspierający najemców w opracowaniu solidnej strategii, która może być odpowiedzią na zmieniające się priorytety biznesowe dziś, jutro i w przyszłości — mówi Andrew Hallissey, dyrektor zarządzający Colliers ds. usług dla najemców w regionie EMEA.


W raporcie zidentyfikowano sześć kluczowych trendów definiujących teraźniejszość i przyszłość nieruchomości komercyjnych. Są to:


1. Nowe modele pracy

2. Wkład w zrównoważony rozwój i budowanie różnorodności w środowisku pracy

3. Przyszłość przestrzeni miejskiej

4. Wdrażanie i stosowanie nowych technologii

5. Zarządzanie inwestycjami i portfelem nieruchomości

6. Optymalne wykorzystanie współpracy z podmiotami partnerskimi


W niniejszym raporcie Colliers stwierdza, że kwestie te będą mieć znaczący wpływ na efektywność organizacji i przyszłość pracy. Trendy te są bardzo złożone i wzajemnie powiązane, a każdy z nich wymaga przemyślanego, strategicznego podejścia, ponieważ niosą ze sobą wyjątkowe szanse, ale także zagrożenia. Pogląd zakładający, że strategia dotycząca nieruchomości opiera się wyłącznie na lokalizacji, jest już nieaktualny. Siłą napędową zmian w nadchodzących latach będzie postrzeganie przestrzeni jako usługi (ang. space as a service) oraz popularność modelu pracy hybrydowej, wsparte sześcioma trendami wskazanymi w raporcie.


— Następna dekada przyniesie niespotykane dotąd zmiany w sposobie korzystania z przestrzeni pracy przez organizacje, które przedefiniują tradycyjne modele biznesowe i sięgną po nowe modele pracy, które ukształtowały się w czasie pandemii. Obserwujemy renesans biura, ponieważ nastawione na rozwój firmy koncentrują się na zapewnieniu komfortu pracownikom i klientom. Wykorzystują fizyczne i cyfrowe rozwiązania w celu podnoszenia efektywności, budowania kultury organizacyjnej, wspierania dobrostanu pracowników oraz poprawy wyników biznesowych. Ponadto siła, jaką we wszystkich sektorach przybiera proces decyzyjny zorientowany na ochronę środowiska, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny (ESG), w połączeniu ze zobowiązaniem firm do zerowej emisji dwutlenku węgla, tworzy jeden z najbardziej ekscytujących okresów w historii naszej branży — dodaje Andrew Hallissey.


ESG zyskało na znaczeniu w oczach całego społeczeństwa. Zbliża się konferencja COP26 w Glasgow i, jak można się spodziewać, zrównoważony rozwój nieruchomości będzie stanowić główny punkt dyskusji na temat sposobu, w jaki rządy poszczególnych państw budują strategię realizacji celów środowiskowych i zapewnienia ogólnego zdrowia i dobrostanu społeczeństwa.


— Zapewnienie, że branża nieruchomości komercyjnych i społeczność z nią związana wywiążą się ze swoich zobowiązań dotyczących zerowej emisji netto, będzie prawdopodobnie najważniejszą kwestią społeczną i biznesową naszych czasów. Branża nieruchomości ma do odegrania istotną rolę poprzez dostarczenie inteligentnych, neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla budynków, tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które wspierają dekarbonizację istniejących zasobów oraz ich dostosowanie do wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy na początku tej podróży, a stawka nigdy nie była tak wysoka — dodaje Hallissey.


— Zmiany w środowisku zbudowanym (built environment), które muszą zajść, aby móc reagować na zagrożenia, wyzwania i szanse, które są przed nami, powinny być naprawdę głębokie. To nie jest czas na dalszą refleksję, ale czas na zdecydowane działanie. Przyszłość naszej branży wyznaczą organizacje i liderzy, którzy już dziś zrozumieją te kwestie i podejmą natychmiastowe działania w zakresie wdrożenia nowych modeli pracy, sposobów myślenia i nowych technologii oraz będą realizować wartości oparte na założeniach ESG. Raport Colliers wypełnia lukę w wiedzy, jak poradzić sobie z tymi zmianami oraz podpowiada, jak opracować przemyślaną i skuteczną strategię działania – podsumowuje Andrew Hallissey.Źródło: Colliers

28.10.2021


Tagi: rynek nieruchomości komercyjnych, przyszłość


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...