QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Szwajcarski St. Moritz z najbardziej dynamicznym wzrostem cen nieruchomości spośród kurortów narciarskich na świecie

wykres


Według indeksu cen nieruchomości w zimowych kurortach opracowanego przez międzynarodową firmę doradczą Knight Frank, w 2021 roku najwyższy wzrost cen spośród alpejskich kurortów zanotowało szwajcarskie St. Moritz. Za dom trzeba tam zapłacić o 17% więcej niż przed rokiem. Niska podaż i rosnący popyt to główne przyczyny wzrostu cen. W czerwcu 202 roku na sprzedaż w St. Moritz było wystawionych 90 domów, a rok później, w czerwcu 2021 roku, już około 20.


Knight Frank opublikował najnowszy indeks śledzący ceny nieruchomości w zimowych kurortach – Ski Property Index. Indeks jest jednocześnie częścią szerszego opracowania analizującego dogłębnie ten rynek – Ski Property Report. Po raz pierwszy od 3 lat szwajcarskie ośrodki prowadzą w tym zestawieniu, co wynika bezpośrednio z niskiej podaży i wysokiego popytu. Do wzrostu zainteresowania St. Moritz rzyczyniły się decyzje Szwajcarów o ponownym otwarciu ośrodków narciarskich w grudniu 2020 r. (jedyny europejski kraj, który to zrobił) oraz ogólna reakcja rządzących na pandemię, które wzmocniły atrakcyjność tego rynku. Za metr kwadratowy nieruchomości w St. Moritz trzeba zapłacić EUR 22,700.


Podobnie jest w Verbier – jednym z największych ośrodków narciarskich w Szwajcarii obok St. Moritz. Tutaj ceny wzrosły o 10,2% a wybrane nieruchomości sprzedawały się o 12% powyżej ceny wyjściowej. Ośrodek osiągnął również rekordową cenę sprzedaży jednej z nieruchomości, której metr kwadratowy kosztował CHF 30,000 (EUR 27,400).


Alpy francuskie również są na celowniku kupujących. W indeksie przodują Chamonix (ze wzrostem cen o 6,1%) i Megeve (ze wzrostem cen o 4,7%). Zainteresowanie wynika między innymi z łatwego dojazdu z większych miast, takich jak Turyn, Mediolan i Genewa, ale także ze względu na przewagę konkurencyjną dotyczącą jakości względem podobnych nieruchomości w innych kurortach.


Najdroższe nieruchomości są w szwajcarskim Gstaad. Tam za mter kwadratowy trzeba zapłacić średnio EUR 32,800. Na dalszych miejscach są: Courchevel 1850 (EUR 26,800), Verbier (EUR 23,500), St. Moritz (EUR 22,700), Zermatt (EUR 21,100), Val d’Isère (EUR 20,300), Courchevel Moriond (EUR 16,500), Courchevel Village (EUR 16,200), Méribel (EUR 15,800), Megève (EUR 14,500), Méribel Village (EUR 14,500), St-Martin-de-Belleville (EUR 13,100), Davos (EUR 13,000), Klosters (EUR 12,800), Chamonix (EUR 12,500).


- Kurorty położone na średnich wysokościach oferujące rentowną bazę przez cały rok i oferujące różne rodzaje turystycznych aktywności, są atrakcyjne dla szerszego grona nabywców. Większym niż zwykle zainteresowanie cieszył się również najdroższy kurort we Francji, Courchevel 1850. Jest to prawdopodobnie „bezpieczny rynek” we francuskich Alpach, gdzie kupujący wiedzą, że inwestują w jednym z najbardziej pożądanych ośrodków narciarskich na świecie, który ponadto zapewnia wiele rodzajów usług i udogodnień. Wyzwaniem pozostaje jednak ilość nieruchomości na sprzedaż, która jest bardzo ograniczona – powiedzial Roddy Aris, Associate Partner, Paryż i region Alp Francuskich, Knight Frank.


wykres


Główne wnioski z raportu:

  • Odsetek nabywców, którzy są bardziej skłonni do zakupu domu w ośrodku narciarskim w wyniku Covid-19, wzrósł z 11% w 2020 r. do 18% w 2021 r.
  • Courchevel ma najwyższą stawkę czynszu najmu – średnia dzienna wynosi 516 EUR
  • Pięć najlepszych ośrodków dla pracowników zdalnych to Chamonix, Megeve, Villars-sur-Ollon, Verbier i St Moritz. Pracownicy zdalni szukają szybkiego łącza szerokopasmowego, dobrej oferty narciarskiej, szerokiej gamy udogodnień i bliskości lotniska
  • Globally, skier numbers are largely static, but Asia may hold the key to future demand as China gears up for the Winter Olympics
  • Wraz ze zbliżającą się klimatyczną konferencją ONZ - 2021 United Nations Climate Change Conference - nabywcy domów narciarskich również dokładnie zastanawiają się, jakie kroki mogą podjąć, żeby zmniejszyć swój ślad węglowy. Z globalnego badania preferencji nabywców nieruchomości mieszkaniowych Knight Frank Active Buyer’s Report, wśród respondentów, którzy stwierdzili, że są bardziej skłonni do zakupu nieruchomosci w ośrodku narciarskim, 90% stwierdziło, że efektywność energetyczna domu byłaby dla nich „ważna” lub „bardzo ważna”

Źródło: Nhood Polska

22.10.2021


Tagi: kurorty narciarskie, nieruchomości, indeks cen


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...