QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Nhood Polska rozpoczął rewitalizację terenu w Piasecznie, na którym planuje nową wielofunkcyjną inwestycję

wykres


We wrześniu Nhood Polska rozpoczął proces oczyszczania gleby na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej i autobusowej w Piasecznie. Zgodnie z otrzymaną przez firmę decyzją o remediacji, proces objął ok. 3 160 m sześc. zanieczyszczonej ziemi. Prace mają związek z planowaną przez Nhood nową wielofunkcyjną inwestycją. Nowoczesny projekt mixed-use będzie łączył funkcje mieszkaniowe, biurowe, rozrywkowe, gastronomiczne i handlowe.


Teren starej zajezdni trolejbusowej i autobusowej w Piasecznie, która funkcjonowała z przerwami od lat 80. XX wieku do 2002 roku, w przyszłości zmieni oblicze. Wcześniej obszar pełnił funkcje usługowe dla transportu, a następnie przez długi czas był niezagospodarowany i przez działalność transportową częściowo zanieczyszczony olejem mineralnym. W ciągu kilku lat w tym miejscu powstanie nowoczesna, wielofunkcyjna inwestycja otoczona zielenią i terenami rekreacyjnymi.


Jednym z pierwszych etapów przygotowań do powstania obiektu jest odpowiednie przygotowanie terenu – bezpieczne pozbycie się zanieczyszczeń i podniesienie jakości gleby w celu przywrócenia bioróżnorodności.


Ruszyła remediacja terenu po magazynie paliw


Działania Nhood Polska są oparte o decyzję remediacyjną, którą we wrześniu 2021 roku wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie. Zanieczyszczenia gleby dawnej zajezdni są skutkiem wcześniejszego użytkowania terenu, który był miejscem składowania paliw.


Firma Nhood, która opracowuje koncepcję przyszłej inwestycji na tej działce, rozpoczęła współpracę z doświadczonym i profesjonalnym podmiotem, by pozbyć się szkodliwych substancji zalegających w ziemi. W tym celu we wrześniu rozpoczęto remediację gruntu z wykorzystaniem bezpiecznych szczepów bakterii. Ilość ziemi, jaka została poddana oczyszczeniu, czyli ok. 3 160 m sześc., można przeliczyć na ok. 158 w pełni załadowanych samochodów ciężarowych.


– Oczyszczanie gleby to dwuetapowy proces, w trakcie którego został użyty specjalistyczny biopreparat. Nasz zespół sięgnął po sprawdzone i specjalnie wyhodowane w tym celu szczepy bakterii. Można w przenośni powiedzieć, że są one antybiotykiem dla gleby. Zadaniem tych mikroorganizmów jest konsumpcja węgla zawartego w zanieczyszczeniu, a tym samym rozłożenie zanieczyszczenia do postaci neutralnej dla środowiska. Proces ten potrwa rok – mówi Marcin Chołodziński, kierownik projektu w firmie Nhood Polska.


W trakcie prac teren działki został odgrodzony i zabezpieczony. Do oczyszczenia gruntu wykorzystano w sumie 11 tysięcy litrów preparatu zawierającego wyspecjalizowane, korzystnie wpływające na procesy biologiczne szczepy bakterii glebowych. Każdy z nich został wyhodowany w Polsce pod nadzorem rodzimych uczelni wyższych. Wykorzystany preparat ma certyfikat ISO i uzyskał atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Higienicznego (NIZP-PZH).


Co warto podkreślić, proces remediacji w Piasecznie jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślinności, ma neutralny wpływ np. na korzenie drzew rosnących w okolicy.


Krok bliżej do nowej inwestycji mixed-use


Nowy kwartał miejski w Piasecznie otoczony przez ulice Puławską, Energetyczną, Mleczarską oraz Sękocińską będzie przyjazną przestrzenią do zamieszkania, pracy, rozrywki, spędzania wolnego czasu i zakupów. Wielofunkcyjność inwestycji sprawi, że potrzeby użytkowników z różnych sfer życia będą mogły zostać zrealizowane na miejscu, co zaoszczędzi czas na codzienne dojazdy do Warszawy. Całkowita powierzchnia zagospodarowywanej przestrzeni to 11 ha, a całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie ok 70 tys. mkw. Już na etapie przygotowania projektów technicznych Nhood Polska będzie ubiegać się o międzynarodowy certyfikat BREEAM New Construction dla tego obiektu.


W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano stworzenie obiektów o funkcjach rozrywkowych, gastronomicznych i handlowych. Wstępne założenie urbanistyczne i koncepcja architektoniczna zyskały już wstępną aprobatę Wydziału Architektury Urzędu Gminy Piaseczno.


W zależności od tempa postępu procesu planistycznego i prac przygotowawczych planowany termin rozpoczęcia budowy pierwszego etapu inwestycji to 2025/2026 rok.


Źródło: Nhood Polska

20.10.2021


Tagi: inwestycja mixed-use, obiekt wielofunkcyjny, Piaseczno, rewitalizacja teren, grunt inwestycyjny


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...