QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Wyniki WBO 2021

wykres


Blisko 400 zgłoszonych projektów, 90 tys. oddanych głosów i 20 projektów wybranych do realizacji. Są już wyniki tegorocznego głosowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Gra toczyła się o 25 mln zł na inwestycje osiedlowe i ponadosiedlowe.


Ostatecznie wrocławianie wybierali spośród 173 projektów, zakwalifikowanych przez Wydział Partycypacji Społecznej. O zwycięstwie decydowały, jak co roku, ostatnie dni głosowania, które odpowiadają za niemal połowę frekwencji.


25 mln zł z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zostało podzielone na projekty osiedlowe - tu do wydania jest 9 mln zł i projekty ponadosiedlowe z budżetem 16 mln zł. Bezapelacyjnie wygrały projekty zielone -aż 12 z 20 zwycięskich projektów to zadania z kategorii zieleń/rekreacja. Wśród zwycięzców znalazły się także 3 place zabaw, 2 projekty pieszo-rowerowe oraz po jednym projekcie z innych kategorii: drogowe, rewitalizacja, inne. Zagłosowało łącznie prawie 48 tys. kobiet i blisko 40 tys. mężczyzn. Liczniej niż w 2020 zagłosowali seniorzy (o ponad 400 głosów więcej niż przed rokiem) oraz dzieci do 12. roku życia (o ponad tysiąc głosów więcej).


- Przesyłamy wrocławianom 90 tysięcy podziękowań. Duża frekwencja bardzo cieszy, zwłaszcza, że w tym roku mamy zauważalne wzrosty w dwóch kategoriach głosujących: dzieci i seniorzy. Tu duże podziękowania dla odpowiadających za promocję Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki WBO, przez 9 ostatnich lat, zrealizowaliśmy już ponad 400 projektów! - mówił Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.


Projekt osiedlowy to taki, którego oddziaływanie obejmuje jedno osiedle, a jego maksymalna wartość to 750 tys. zł. Projekt ponadosiedlowy wykracza poza obszar jednego osiedla. Jego maksymalna wartość to 2 mln zł i może dotyczyć wyłącznie realizacji terenów zielonych, obiektów lub terenów rekreacyjnych i sportowych oraz zrównoważonej mobilności.


Zwycięskie projekty osiedlowe:


1. Park Maślicki Etap II. Projekty placów zabaw i ścieżek - 3414 głosów

2. Wesoła górka - Zielone skwery Pilczyc, etap II - 3404 głosów

3. Przebudowa ul. Kminkowej (etap I), zieleń na osiedlowych ulicach - 3280 głosów

4. Park Leonarda da Vinci na Gądowie Małym - etap IV oraz dokończenie wygranych projektów

5. Park Mieszczański - Strefa Aktywna pomiędzy Nadodrzem i Szczepinem

6. Dobra Pumptrack

7. Zróbmy sobie park na Klecinie - Park osiedlowy stanowiacy kolejny etap zamierzenia "Skatepark" 8. na Klecinie przy ul. Wałbrzyskiej i Zabrodzkiej we Wrocławiu

8. Plac zabaw "Muchoborski Zakątek Przygody"

9. Tarnogaj nie zapomina - skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera

10. JASNE że Ołbin! - rozjaśniamy mroki miasta. Instalacja oświetlenia w najbardziej ciemnych miejscach osiedla.

11. Smocze Uroczysko - Strachocin Swojczyce Wojnów

12. Plac zabaw w Parku Tysiąclecia - kolejny etap


Zwycięskie projekty ponadosiedlowe:


1. Zieleń to życie, ruch to zdrowie - Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów - parki, rekreacja i zieleń w całym mieście - 6335 głosów

2. Zielono mi i bezpiecznie- etap 3. Parki, tereny zielone i drogi. Lipca Piotrowska, Pawłowice, Widawa, Sołtysowice, Polanowice–Poświętne–Ligota. 5904 głosów

3. Awicenny - pieszo i rowerem! - 4128 głosów antyradio@antyradio.pl

4. Park Henrykowski - #KolejNaZieleń - etap 3 - duży

5. Nadodrzańska Osada Przygody

6. Park Brochowski i na Skraju - rewitalizacja parków dla mieszkańców osiedli: Brochów, Bieńkowice, Tarnogaj, Jagodno, Księże Wielkie

7. Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia– Psie Pole, Pawłowice, Kłokczyce, Krzyki, Fabryczna, Park Mamuta, Stare Miasto, Przedmieście Oławskie, Oporów, Grabiszyn, Wojszyce

8. Park Mieszczański - Centralny Park Wrocławia - etap 2


Wrocławianie głosują na projekty WBO od 9 lat. Początkowo na budżet partycypacyjny miasto przeznaczało 3 mln zł, potem kwota ta sukcesywnie rosła. Łącznie Wrocław oddał w ręce mieszkańców ponad 195 mln zł i w tym czasie mieszkańcy zadecydowali o wykonaniu 410 projektów z WBO, to m.in. Rowerowy Wrocław z 2014 r., Park Jedności na Zakrzowie czy Park Mamuta nad rzeką Ślęzą. Od przyszłego roku prezydent Jacek Sutryk chciałby zwiększyć kwotę przeznaczoną na WBO z 25 mln do 30 mln zł.


- Kolejna, 9. edycja WBO za nami. Znów ogromne zaangażowanie mieszkańców - Wrocław jest miastem w ścisłej czołówce liczby osób angażujących się w głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego. Znaczna większość projektów, które trafiają do realizacji, to projekty związane z zielenią i rekreacją. W przyszłym roku Wrocławski Budżet Obywatelski może powiększyć się z 25 do 30 mln zł rocznie, co jest odpowiedzią m.in. na rosnące ceny inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkańcy mają do dyspozycji też inne narzędzia partycypacyjne, jak Fundusz Osiedlowy i Mikrogranty. - podkreślał Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.


W najbliższych dwóch latach mieszkańcy bezpośrednio zadecydują, jak rozdysponowane zostanie ponad 100 mln zł z budżetu Wrocławia. Tyle środków prezydent Jacek Sutryk chce przeznaczyć na trzy programy partycypacyjne: Wrocławski Budżet Obywatelski, Fundusz Osiedlowy i Mikrogranty.W 2019 r. Wrocław uruchomił pilotażową edycję Funduszu Osiedlowego. W ramach zaplanowanego na dwa lata budżetowe programu miasto przeznaczyło 40 mln zł na inwestycje osiedlowe. Projekty inwestycyjne zgłaszają tu rady osiedli, po uprzednim skonsultowaniu się z mieszkańcami. Inaczej niż w przypadku WBO – każde z wrocławskich osiedli ma zagwarantowaną dla siebie kwotę. Mikrogranty z kolei to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji czy rekreacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki, oraz inne o charakterze kulturotwórczym, skierowane głównie do lokalnych społeczności.


Źródło: UM Wrocław

15.10.2021


Tagi:Wrocławsko Budżet Obywatelski