QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Inflacja wzrosła do prawie 6% we wrześniu

wykres


Według finalnego szacunku inflacja we wrześniu wzrosła do 5,9% r/r z 5,5% w sierpniu, czyli trochę mocniej niż zakładał wstępny szacunek (5,8% r/r). Jest to najwyższe tempo wzrostu cen od dwóch dekad. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumenckie wzrosły o 0,7% m/m. Ceny towarów wzrosły o 5,6% r/r, a ceny usług o 6,6% r/r, wobec odpowiednio 5,1% r/r i 6,6% r/r w sierpniu.


Na fali wzrostowej pozostają ceny żywności, które wzrosły we wrześniu o 4,2% r/r wobec 3,7% w poprzednim miesiącu. Wzrosły także ceny nośników energii (0,8% m/m), co jest efektem typowego dla rozpoczęcia sezonu grzewczego wyższych kosztów centralnego ogrzewania i opału. Nadal na wysokim poziomie utrzymuje się presja ze strony cen paliw (wzrost o 28,6% r/r we wrześniu po wzroście o 28% r/r miesiąc wcześniej).

Standardowo we wrześniu mocno wzrosły ceny edukacji (2% m/m) wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Z kolei dalej kontynuowane były dynamiczne popandemiczne wzrosty cen restauracji i hoteli. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności energii wzrosła we wrześniu do 4,3% r/r z 3,9% r/r w sierpniu i był to czynnik, który przyczynił się do wzrostu inflacji CPI względem sierpnia o ok. 0,2 pkt. proc.


Perspektywy inflacyjne na kolejne miesiące kształtują się niekorzystnie i nie widzimy sygnałów, aby w najbliższym czasie inflacja miała zbiegać do celu NBP. Już w październiku główny wskaźnik inflacji wzrośnie powyżej 6%. Z kolei rok 2022 przyniesie kolejne podwyżki cen administrowanych (energia elektryczna, gaz ziemny, odbiór ścieków, zaopatrywanie wodę, akcyza na alkohol i tytoń). Należy się także spodziewać przyspieszenia tempa wzrostu cen żywności, m.in. z powodu wzrostu cen gazu implikujących wyższe koszty produkcji energochłonnych nawozów używanych w produkcji rolnej. Wzrosty kosztów energii będą wpływały na wzrost cen szeregu kategorii towarów i usług. W warunkach dynamicznie rosnącego popytu firmy będą przerzucały rosnące koszty na ceny swoich wyrobów gotowych. Dalsza odbudowa rynku pracy, materializacja odroczonego popytu i wydatkowanie nagromadzonych podczas pandemii oszczędności będzie sprzyjać utrzymaniem inflacji bazowej na wysokim poziomie w 2022 r.


Nasze prognozy jak i konsensus rynkowy zakładają, że inflacja CPI w 2022 r. będzie średniorocznie wyższa niż w 2021 r. (5,3% vs. 4,7% w 2021 r.), a lokalny szczyt inflacji na początku przyszłego roku wyniesie ok. 6,5-7% r/r.


W odpowiedzi na dynamicznie rosnącą inflację RPP podwyższyła na październikowym posiedzeniu referencyjną stopę procentową o 40 pb do 0,50%. Zdaniem NBP ten ruch był wyprzedzający, a żaden scenariusz nie jest w tej chwili wykluczony. Według prezesa Glapińskiego, NBP chce teraz „przez dłuższy czas” poobserwować gospodarkę i skutki swojej decyzji. Mając na uwadze retorykę prezesa NBP oraz wypowiedzi członków RPP, pomimo dalej rosnącej inflacji, dalej zakładamy brak zmian stóp na najbliższych posiedzeniach i powrót do podwyżek na początku przyszłego roku. Jednakże, przy obecnej wartkiej dynamice procesów cenowych oraz nieprzewidywalności ruchów samej RPP żaden scenariusz nie jest do końca wykluczony.


Źródło: Bank Pekao S.A.

15.10.2021


Tagi: gospodarka, inflacja


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...