QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Inflacja o krok od 6%

wykres


Inflacja nie przestaje zaskakiwać. We wrześniu wzrosła (zgodnie z ostatecznymi danymi) do 5,9% r/r z 5,5% r/r w sierpniu. Szacunek flash (który i tak zaskoczył w górę) wynosił 5,8% r/r. Już czwarta w tym roku rewizja wynika z wyższego niż szacowano wzrostu cen energii oraz silniejszego wzrostu w kategoriach bazowych.


Inflacja we wrześniu była nie tylko najwyższa od 20 lat, ale też jej natężenie było niezwykle szerokie. Ceny rosły w ujęciu r/r we wszystkich publikowanych przez GUS głównych kategoriach (nawet w przypadku odzieży i obuwia, gdzie odnotowano wzrost o 0,5% r/r). Ceny usług wzrosły o 6,6% r/r, ceny towarów o 5,6% r/r.


Szacujemy, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wzrosła do 4,2-4,3% r/r z 3,9% r/r w sierpniu. W kategoriach bazowych mieliśmy do czynienia z przyspieszeniem wzrostu cen łączności (5,3% r/r wobec 4,2% r/r w sierpniu), wyposażenia mieszkania (3,8% r/r wobec 3,3% r/r), usług hotelarskich i gastronomicznych (7,0% r/r vs 6,6% r/r) oraz innych towarów i usług (2,6% r/r vs 1,8% r/r). W niektórych przypadkach możemy obserwować przesiąkanie wyższych cen żywności i nośników energii do innych kategorii (gastronomia), prawdopodobnie widać też skutki ograniczeń podażowych (ceny mebli i sprzętu domowego). Wśród kategorii bazowych wyhamowało tempo wzrostu cen w edukacji (+4,3% r/r z 4,8% r/r) oraz rekreacji i kulturze (4,8% r/r z 5,8% r/r), w tym ostatnim przypadku głównie za sprawą opłat radiowo-telewizyjnych.


Chociaż podwyżka taryfy gazowej będzie miała miejsce dopiero w październiku, ceny gazu we wrześniu wzrosły już o 1% m/m. Ceny energii cieplnej wzrosły o 1% m/m, opału o 2,9% m/m. Wzrost cen nośników energii przyspieszył do 7,3% r/r z 6.6% r/r, a ze względu na sytuację na globalnych rynkach, kategoria ta nie powiedziała jeszcze w tym roku ostatniego słowa. Roczny wzrost cen paliw przyspieszył do 28,6% z 28,0% w sierpniu, a w ciągu miesiąca ceny na stacjach zwiększyły się o 2%.


Ceny żywności i napojów kształtują się w okolicy wzorca sezonowego. Ich wzrost o 0,1% m/m przełożył się na przyspieszenie rocznej dynamiki do 4,4% r/r z 3,9% r/r. Ceny żywności są podbijane przez drożejący chleb, mięso drobiowe oraz nabiał.


Kolejne miesiące przyniosą naszym zdaniem dalszy wzrost inflacji, nawet w okolice 7%. Wzrost cen napędza obecnie mix czynników podażowych (obserwowany w całej Europie drastyczny wzrost cen nośników energii, a także wyższe ceny żywności) oraz narastanie inflacji popytowej, wynikającej z bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy i rosnących żądań płacowych. Nasza aktualna prognoza zakłada, że w 2022 inflacja CPI będzie (średniorocznie) wyższa niż w 2021 i wyniesie 5,5% r/r wobec 4,7%. Październikowa podwyżka stóp NBP sugeruje, że obecny poziom inflacji wykracza poza strefę komfortu większości Rady. Zakładamy, że w 2022 będzie kontynuowany ostrożny cykl zacieśniania polityki pieniężnej, w ramach którego stopa referencyjna wzrośnie do poziomu 1,25%.


Źródło: PKO Bank Polski

15.10.2021


Tagi: inflacja


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...