QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Inflacja kluczowa dla notowań złota i srebra

foto

Ostatnie sesje tradingowe złota były dość chwiejne, a to wszystko przez oczekiwanie na istotne dane z amerykańskiego rynku pracy (Bureau of Labor Statistics) oraz dotyczące polityki monetarnej (Federal Reserve). Środowa sesja okazała się niezwykle korzystna dla wycen kontraktów terminowych dla złota i srebra z powodu rozpędzonych danych inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych.


W zeszłym tygodniu mogliśmy dostrzec próbę zaatakowania istotnego poziomu jakim jest przebicie 50-dniowej średniej kroczącej dla notowań futuresów na złoto. Inwestorzy nie mogli narzekać na brak zmienności i złoto zamknęło się niewiele ponad wyceną z otwarcia. W środę mogliśmy zobaczyć ponowne przetestowanie tego poziomu, a dane inflacyjne były jedynie pretekstem do jego przełamania. CPI r/r dla Stanów Zjednoczonych wyniosło 5.4% i zaskoczyło inwestorów aż o 10 punktów bazowych, co tylko wzmocniło siłę kupujących, którzy wywindowali cenę do najwyższego poziomu od połowy września.


wykres


Obecnie na wykresie złota oraz srebra możemy dostrzec korektę instrumentów będących w trendzie wzrostowym. Spadki od tegorocznych szczytów na poziomie 1959.35 dla złota, wyniosły 10.64%. Srebro straciło 25% od jego najwyższych notowań z 1 lutego bieżącego roku. Jest to ważny moment konsolidacji, ponieważ złoto znajduje się tuż przed przekroczeniem 200-dniowej średniej kroczącej, której przekroczenie może zwiastować silne umocnienie i wyłamanie z 4-miesięcznego trendu bocznego.


wykres


Ceny srebra oscylują w granicy 23 dolarów za uncję. Spoglądając na techniczne prawidłowości, również ze strony tego metalu, możemy spodziewać się przekroczenia progu 50-dniowej średniej kroczącej, co będzie skutkowało wyznaczeniem nowego trendu wzrostowego.


Obserwując wykresy tych szlachetnych kruszców możemy spodziewać się kolejnych wzrostów, także ze względu na rosnącą niepewność po popandemicznym odbiciu gospodarczym, które winduje ceny surowców. W obliczu coraz większych niedoborów m.in. mikroprocesorów, hamujących ambitne plany branży automotive, wciąż wysokich kosztów frachtu oraz nieuchronnie rosnących cen energii kolejne rekordy inflacyjne są jedynie kwestią czasu. W dodatku niepokój u inwestorów wywołuje sytuacja chińskiego rynku mieszkaniowego, gdzie zadłużeni deweloperzy na czele z gigantem Evergrande mogą mieć problemy z obsługą długu. Ich położenie porównywane jest do Lehman Brothers i innych banków inwestycyjnych, których kłopoty wywołały kryzys finansowy w 2008 roku.


Ponadto we wtorek 12 października Kongres Stanów Zjednoczonych przegłosował nową ustawę, która zwiększa limit zadłużenia do 28.9 bln dolarów. Wall Street od razu zareagowało na tą wiadomość, co skutkowało wzrostem wycen 30-letnich obligacji amerykanskiego rządu, a zarazem będzie miało to kluczowy wpływ na dalsze wydatki rządu federalnego przyspieszające inflację i przyszłe wyceny kruszców.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

14.10.2021


Tagi: złoto, srebro, metale szlachetne, notowania


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...