QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Deweloperzy sprzedali 20% więcej niż przed rokiem

wykres


Najnowsze dane na temat sprzedaży mieszkań przez deweloperów nie są zaskoczeniem. Wyniki są znacznie lepsze niż przed rokiem, chociaż gorsze niż w drugim kwartale br.


Październik to miesiąc podsumowań wyników sprzedażowych za trzeci kwartał. Największe firmy, a szczególnie te, które są obecne na giełdzie, chwalą się nimi publicznie. Efekt? W trzecim kwartale 2021 roku 14 firm budujących mieszkania sprzedało łącznie 6,5 tys. mieszkań. To o 20% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wtedy to nabywcy podpisali umowy na 5,4 tys. lokali. Najwięksi z największych sprzedali w trzecim kwartale 2021 roku ponad 1 tys. mieszkań. Mimo, że połowa deweloperów odnotowała spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku, to i tak sumarycznie sprzedali oni więcej. Po części jest to efekt niskiej bazy – tego, że w trzecim kwartale 2020 roku sprzedaż firm deweloperskich znacznie się poprawiła, ale nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed epidemii.


Sprzedaż spada gdy brakuje towaru


Gorzej najnowsze dane wyglądają jeśli porównamy je do tych sprzed kwartału. W okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku firmy sprzedające mieszkania podpisały umowy dotyczące łącznie 6951 mieszkań. Bieżący odczyt (6520 lokali) oznacza spadek sprzedaży o 6,2%.


Powód? Po części może być to efekt rosnących cen i wypychania z rynku części potencjalnych nabywców. Do tego możemy obserwować powolną normalizację odroczonego popytu, który uruchomił się w bieżącym roku wraz z tym jak banki zniosły zawyżone przy okazji epidemii wymagania stawiane przed potencjalnymi kredytobiorcami. Ostatecznie gorsze wyniki sprzedaży w trzecim kwartale br. są po części pokłosiem niedostatecznej podaży mieszkań. W dużych miastach oferty deweloperów powinny być dwa razy większe, aby nie powodowało to presji na wzrost cen – sugerują dane JLL. Okazuje się, że pomimo rekordowej liczby mieszkań w budowie, popyt przewyższa podaż. Innymi słowy, podpisanych byłoby więcej umów sprzedaży, gdyby oferta w biurach sprzedaży była większa. Niedostateczna oferta to z jednej strony efekt dużego popytu zgłaszanego przez zwykłych kupujących, ale nie możemy też zapomnieć o bardzo aktywnych ostatnio zagranicznych funduszach inwestycyjnych, których zakupy opiewają na około 20% mieszkań sprzedawanych na największych rynkach.


wykres


Deweloperska hossa trwa dalej


Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych od kilku lat utrzymują się na wysokim poziomie. Jak na razie rekord sprzedaży padł w czwartym kwartale 2017 roku, kiedy firmy chwalące się swoimi wynikami sprzedały prawie 9 tys. mieszkań. Znacznie gorszy wynik odnotowano z kolei w drugim kwartale 2020 roku. Wtedy – przy okazji wybuchu epidemicznej niepewności - sprzedano zaledwie 4 tys. lokali. I choć w bieżącym roku nie ma się co spodziewać, że deweloperom uda się sprzedać równie dużo mieszkań, co w 2017 roku, to już wynik z 2020 roku na pewno uda się pokonać. Poza tym bieżący rok powinien okazać się rekordowym pod względem wartości sprzedawanych mieszkań ze względu na przyzwoitą liczbę podpisywanych umów, ale też rosnące ceny nieruchomości.


wykres


Autor: Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments


Źródło: HRE Investments

13.08.2021


Tagi: budownictwo mieszkaniowe, deweloperzy, sprzedaż mieszkań


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...