QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

PMI w polskim przetwórstwie rozczarowujący, lecz nadal silny

wykres


PMI w polskim przetwórstwie odnotował we wrześniu spadek do 53,4 pkt z 56,0 pkt w sierpniu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 54,8 pkt i naszej prognozy (54,7 pkt). To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy polski PMI odnotowuje spadek, lecz nadal utrzymuje się on na historycznie wysokim poziomie (mimo że zarejestrował on najniższą wartość od lutego 2021). Wartość wskaźnika powyżej granicznej wartości 50,0 pkt wskazuje na poprawę warunków w polskim sektorze.


Składowe PMI w dużej mierze kontynuują trendy widziane przed miesiącem. Managerowie logistyki deklarowali we wrześniu słabsze tempo wzrostu produkcji oraz wyhamowanie tempa napływu nowych zamówień. To pierwsze zjawisko może być związane z ograniczeniem zdolności produkcyjnych. Przedsiębiorstwa nieustannie mają do czynienia z trudnościami z pozyskaniem środków produkcji, które z kolei wynikają z ograniczonej dostępności niektórych surowców oraz materiałów produkcyjnych. Ponadto, nie bez znaczenia pozostają zaburzenia transportowe, z którymi polskie przetwórstwo mierzy się już od dłuższego czasu. Z kolei napływ nowych zamówień był silnie ograniczany przez stale rosnące ceny produktów oferowanych przez ankietowane przedsiębiorstwa. Zamówienia zagraniczne, utrzymujące w ostatnim czasie trend wzrostowy, po raz pierwszy od niemal roku odnotowały spadek. Liczba krajowych zamówień również obniżyła się we wrześniu.


wykres.


Coraz wyższe ceny wyrobów gotowych polskiego przetwórstwa to efekt nieustannego wzrostu kosztów produkcji. Managerowie logistyki deklarowali we wrześniu, że presja kosztowa nadaj pozostaje bardzo silna, lecz kolejny miesiąc z rzędu obniżyła się. Z raportu Markit wynika, że zdecydowana większość kupowanych towarów i usług odnotowała wzrost cen, a najsilniej dawały o sobie znać ceny metali, tektury i chemikaliów. Deklarowane przez managerów logistyki wyhamowanie presji inflacyjnej jest spójne z naszą prognozą krajowej inflacji producenckiej – oczekujemy, że we wrześniu utrzyma się ona na poziomie 9,5% r/r odnotowanym również w sierpniu.


Ankietowani przez Markit wskazywali nie tylko na niedobory surowców i materiałów produkcyjnych, ale również na większe problemy z podażą pracy. Przedsiębiorstwa we wrześniu deklarowały chęć zwiększenia mocy produkcyjnych, a tym samym tworzenia nowych miejsc pracy, lecz wzrost poziomu zatrudnienia okazał się być relatywnie niewielki. Część firm deklarowała problemy z uzupełnieniem braków kadrowych. Brak odpowiedzi podaży pracy na deklarowany w polskim przetwórstwie popyt przełożył się na ponowny wzrost zaległości produkcyjnych przy jednoczesnym spadku zapasów wyrobów gotowych (które spadły najsilniej od czterech lat). W ten sposób przedsiębiorstwa starały się ograniczać nadmierny przyrost zaległości.


Mimo wielu problemów w polskim przetwórstwie, managerowie logistyki pozostają optymistyczni. Są zdania, że wzrost produkcji przybierze na sile w przyszłym roku, a ustabilizowanie się sytuacji epidemicznej powinno sprzyjać umacnianiu się popytu i sprzedaży. Niestety, prognozy przedsiębiorstw są najsłabsze od pięciu miesięcy. Z pewnością nabierająca obecnie tempa kolejna fala pandemii koronawirusa nie będzie wspierać nastrojów w przetwórstwie w najbliższych miesiącach. Ewentualne, dalsze hamowanie popytu z uwagi na pandemię pozostaje zagrożeniem dla optymizmu w przemyśle.


Źródło: Bank Pekao S.A.

01.10.2021


Tagi: gospodarka, przemysł, PMI


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...