QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Stagflacja w przemyśle?

wykres


Indeks PMI dla przemysłu spadł we wrześniu do 53,4 pkt. z 56,0 pkt. w sierpniu (PKO: 55,2 pkt., kons.: 54,5 pkt.). Chociaż poziom indeksu nadal wskazuje na ekspansję w sektorze, to jej tempo we wrześniu było najsłabsze od lutego. PMI sugeruje, że ograniczenia podażowe i słaby wzrost nowych zamówień wynikający z coraz wyższych cen zahamowały ożywienie gospodarcze w przetwórstwie. Tempo wzrostu nowych zamówień i produkcji było marginalne i najsłabsze od kwietnia.


We wrześniu utrzymywały się problemy ze zdobyciem środków produkcji – materiały były niedostępne a globalny transport był wciąż zaburzony. Niektóre firmy raportowały też braki kadrowe i trudności w ich uzupełnieniu, co łącznie przekładało się na wzrost zaległości produkcyjnych.


Niedobory surowców i komponentów we wrześniu nadal napędzały inflację kosztową i silny wzrost cen wyrobów gotowych, chociaż te ostatnie rosły najsłabiej od 5 miesięcy. Zgodnie z naszą prognozą publikowane przez GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu były we wrześniu o 10,2% wyższe r/r i rosły najszybciej od co najmniej 15 lat. Tak silny wzrost cen wpłynął niekorzystnie na raportowaną w badaniu PMI sprzedaż zarówno na rynkach krajowych jak i zagranicznych, chociaż popyt był nadal silny. Aby go zaspokoić, firmy musiały korzystać z zapasów wyrobów gotowych, których poziom spadał we wrześniu w najszybszym tempie od czterech lat.


Wynik wrześniowego badania PMI sugeruje, że utrzymujące się ograniczenia podażowe w przetwórstwie i rosnące ceny mają coraz większy negatywny wpływ na produkcję i ogólnie poziom aktywności w przetwórstwie. Obraz polskiego sektora nie różni się więc znacząco od tego w innych krajach. Sami autorzy badania wskazują, że sektor może zmierzać ku stagflacji, ponieważ wysokie ceny mają najpewniej negatywny wpływ na popyt na towary.


Przedłużające się napięcia osłabiły optymizm producentów. Nadal spodziewają się oni wzrostów produkcji w przyszłym roku, jednak prognozy są najsłabsze od 5 miesięcy. Przy pewnym osłabieniu napięć inflacyjnych dominuje ocena, że zaburzenia są przejściowe. Kolejnym testem dla sektora będzie sezon zimowy i prawdopodobne pogłębienie braków surowców energetycznych oraz wzrost ich cen (oraz końcowych cen energii). W naszej ocenie, pomimo trudności, przetwórstwo powinno utrzymać tendencję wzrostową – m.in. dzięki nadal silnemu popytowi inwestycyjnemu z UE (uruchomienie pakietów fiskalnych) oraz utrzymującemu się silnemu popytowi w branżach, które stały się nowymi specjalizacjami eksportowymi (np. baterie).


Źródło: PKO Bank Polski

01.10.2021


Tagi: gospodarka, przemysł, stagflacja


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...