QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Sprzedaż detaliczna zgodnie z oczekiwaniami, budowlanka na plus

wykres


Dynamika sprzedaży detalicznej (w ujęciu realnym) przyspieszyła w sierpniu do 5,4% r/r z 3,9% w poprzednim miesiącu, co jest odczytem zgodnym z oczekiwaniami rynkowymi (konsensus prognoz 5,5%). Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,4% m/m, ale jej poziom utrzymuje się wciąż poniżej trajektorii sprzed pandemii.


Ożywienie w handlu nie jest jak dotąd kompletne (w przeciwieństwie do przemysłu), co ma swój odpowiednik we względnej słabości nastrojów konsumenckich. A te według badania GUS, po osiągnięciu lokalnego szczytu w lipcu, w sierpniu lekko się pogorszyły, co może być efektem obaw m. in. o przyspieszającą inflację. W sierpniu ceny towarów objęte badaniem sprzedaży detalicznej (deflator) wzrosły o 5% r/r.


wykres.


Sprzedaż samochodów wzrosła w sierpniu o 5,7% r/r (konsekwencja większej liczby dni roboczych i niskiej bazy z poprzedniego roku). W ujęciu rocznym spadła za to sprzedaż zarówno paliw (-2,3% r/r), jak i żywności (-1,3% r/r). Pozytywnie zaskoczyła z kolei sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia, która wzrosła o imponujące 28,6% r/r oraz 8,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co może być efektem wcześniejszej wymiany garderoby na jesienną w związku z pogorszeniem pogody w sierpniu. Wysokie wzrosty odnotowaliśmy także w sprzedaży farmaceutyków oraz kosmetyków (7,5% r/r) oraz sprzedaży książek, prasy i w innych wyspecjalizowanych sklepach (7,9% r/r). Drugi miesiąc z rzędu słabość wykazuje sprzedaż mebli, RTV i AGD, gdzie zanotowano w sierpniu wzrost jedynie o 0,1% r/r.


wykres.


Tymczasem sierpniowe dane dotyczące sektora budowlanego zaskoczyły pozytywnie. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 10,2% r/r, co jest wynikiem wyższym od konsensusu rynkowego (8% r/r). Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja wzrosła o 1,6% m/m. Na wyniki całego budownictwa oddziałują przeciwstawne tendencje związane z rozbieżnymi trajektoriami popytu w różnych jego segmentach. Po jednej stronie obecnie znajduje się część inwestycji prywatnych (mieszkaniowych i przemysłowych), po drugiej zaś – wydatki na infrastrukturę oraz budownictwo biurowe i komercyjne. Ma to szansę zmienić się dopiero na przełomie roku, kiedy można spodziewać się wyraźniejszego wzrostu inwestycji publicznych. Podtrzymujemy naszą opinię, że inwestycje będą coraz ważniejszym motorem wzrostu w najbliższych kwartałach.


wykres.


Sierpniowe dane z polskiej gospodarki realnej nie skłaniają nas do zmian prognoz polskiego PKB. Nasz obecny scenariusz bazowy zakłada wzrost PKB w 3Q21 o 4,0% r/r, a w całym 2021 r. o 5,0% r/r.


Źródło: Bank Pekao S.A.

21.09.2021


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, branża budowlana


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...