QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wzrost cen ograniczeniem dla sprzedaży

wykres


Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła realnie o 5,4% r/r (PKO: 4,8%, kons. 5,7%) wobec 3,9% r/r w lipcu. Nominalny wzrost o 10,7% r/r jest w znacznej mierze podgryzany przez najwyższy od co najmniej 2004 „deflator” równy 5,0% r/r.


Dane GUS podkreśliły widoczny w naszych wewnętrznych danych kartowych wzrost wydatków konsumenckich na zakończenie wakacji. Szczególnie wyraźnie widoczne jest to w przypadku sprzedaży odzieży i obuwia (+28,6% r/r vs 15,8% r/r w lipcu) oraz w kategorii prasa, książki itp. (+7,9% r/r vs 2,6% r/r w lipcu). W strukturze sprzedaży można zauważyć kontynuację widocznej już w lipcu słabości sprzedaży mebli, rtv, agd (+0,1% r/r) po miesiącu spadku odbudowała się jednak dynamika sprzedaży samochodów (+5,7% r/r). W przypadku wyposażenia mieszkania prawdopodobnie widzimy skutki raportowanego w badaniu koniunktury konsumenckiej pogorszenia warunków dokonywania ważnych zakupów, zapewne w związku z rosnącymi cenami. Tropem potwierdzającym tę tezę może być wzrost udziału sprzedaży przez internet w tej kategorii do 16,3% z 14,7% w lipcu oraz 10,9% w sierpniu ubiegłego roku.


Niezależnie od wzrostu cen pandemia spowodowała prawdopodobnie sporą zmianę w modelu sprzedaży wyposażenia mieszkania oraz odzieży i obuwia. W przypadku tej ostatniej kategorii udział sprzedaży przez internet wyniósł w sierpniu 2021 19% wobec 15,7% w analogicznym okresie ubiegłego roku. W przypadku sprzedaży żywności oraz paliw mieliśmy w sierpniu do czynienia ze wzrostem w ujęciu nominalnym (o odpowiednio 2,2% r/r oraz 19,1% r/r) oraz realnym spadkiem(-1,3% oraz -2,3%).


Poziom sprzedaży detalicznej jest zgodny ze średnioterminowym trendem. Ze względu na silny wzrost cen, potrzeba będzie nowych impulsów, żeby wybić sprzedaż powyżej tego trendu (co oznaczałoby również powrót do szybkiego tempa wzrostu obserwowanego bezpośrednio przed pandemią). Dane za 3q21 wskazują jednoznacznie na hamowanie rocznego wzrostu konsumpcji, warto przy tym dodać, że wraz z końcem wakacji rozjazd pomiędzy sprzedażą i konsumpcją w wydatkach kartowych PKO Banku Polskiego zaczął się ponownie zmniejszać.


Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w sierpniu o 10,2% r/r (PKO: 7,7%, kons. 7,5%) wobec 3,3% r/r w lipcu, przy solidnej dynamice robót specjalistycznych (29,7% r/r) i inżynieryjnych (6,4% r/r). Poziom produkcji podąża za wzorcem z 2018. Aktywność w branży budowlanej (w odróżnieniu od przemysłu i handlu) nie odbudowała się jeszcze po ubiegłorocznym spadku, jednak dane za sierpień dają nadzieję na rychłe ożywienie inwestycji publicznych.


Sierpień przyniósł stabilizację impetu aktywności w gospodarce, która znajduje się w późnej fazie cyklu koniunkturalnego.


Źródło: PKO Bank Polski

21.09.2021


Tagi: sprzedaż detaliczna, ceny


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...