QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Inflacja PPI coraz bliżej dwucyfrowych poziomów

wykres


Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 13,2% r/r, czyli w mniejszej skali niż nasza prognoza (14,5% r/r) i konsensus rynkowy (14,6% r/r). Wyższa niż w poprzednim miesiącu dynamika roczna to w dużej mierze konsekwencja korzystniejszego układu dni roboczych. Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja przemysłowa obniżyła się o 0,3% m/m, co może być sygnałem, że ograniczenia po stronie podażowej (niedobory komponentów, surowców i półproduktów, wydłużone czasy dostaw, wysokie koszty transportu) zaczynają coraz wyraźniej odciskać piętno na krajowym przetwórstwie. Poziom produkcji nadal kształtuje się powyżej przedpandemicznego trendu.


wykres.


Najwyraźniej wspomniane problemy są widoczne w przemyśle samochodowym, gdzie produkcja była w sierpniu tego roku o 12,9% niższa niż w sierpniu 2020 r. Największe wzrosty produkcji odnotowano w produkcji wyrobów z metali (28,4% r/r), chemikaliów (25,3% r/r) oraz pozostałego sprzętu transportowego (25,0% r/r). Z kolei największe spadki były udziałem przemysłu skórzanego (-19,2% r/r) oraz wspomnianej branży automotive.


wykres.


Po ostatniej rewizji prognoz w dół, nasz obecny scenariusz bazowy zakłada wzrost PKB w 3Q21 o 4,0% r/r, a w całym roku o 5,0% r/r. Dzisiejszy odczyt danych z przemysłu wpisuje się w obraz umiarkowanego spowolnienia skali ożywienia, ale gospodarka pozostaje na ścieżce wyraźnej odbudowy koniunktury.


Kolejny miesiąc z rzędu w górę zaskakują natomiast dane o cenach producentów. Indeks PPI wzrósł w sierpniu o 9,5% r/r (nasza prognoza: 9,4% r/r; konsensus: 9,3% r/r). Lipcowy odczyt został skorygowany w górę o 0,2 pkt. proc. Obserwowana obecnie presja na wzrost cen surowców energetycznych (w tym ostatni dynamiczny wzrost cen gazu) powoduje, że wkrótce możemy być świadkami dwucyfrowych wzrostów cen producentów. Jak już wskazywaliśmy wcześniej, wzrost cen producentów jest zjawiskiem globalnym, który jest zsynchronizowany w czasie. Ceny w przetwórstwie zwiększyły się o 8,6% r/r,. a prym we zrostach cen wiedzie produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (55,3% r/r) oraz wyrobów z metali (41,9% r/r).


wykres.


Presja inflacyjna narasta, a w kontekście rosnących kosztów cen energii utrzymanie się wysokiej inflacji w najbliższych miesiącach jest nieuniknione. Spodziewamy się, że listopadowa projekcja inflacyjna nakreśli obraz podwyższonej inflacji także w 2022 r., jednak podwyżka stóp przed końcem tego roku nie jest naszym scenariuszem bazowym. Nie mamy przekonania, że w RPP uda się w listopadzie zbudować większość za decyzją o rozpoczęciu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Tak czy inaczej, podobnie jak rynek oceniamy, że moment pierwszej podwyżki stóp procentowych jest coraz bliżej.


Źródło: Bank Pekao S.A.

20.09.2021


Tagi: gospodarka, inflacja PP, produkcja przemysłowa


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...