QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Szoki cenowe i problemy konsumenta

wykres


Gospodarka globalna w dalszym ciągu próbuje się uporać z nieantycypowanym ochłodzeniem koniunktury. Plateau w wielu (twardych) wskaźnikach makroekonomicznych wiąże się ograniczeniami podażowymi przekładającymi się na zaległości produkcyjne i niższą trajektorię produkcji przemysłowej. Spotykamy się coraz częściej z opiniami, że normalizacja w handlu światowym, czyli spadek cen frachtu i wzrost dostępności komponentów, może zając nawet 12 miesięcy.


Dodatkowo mamy do czynienia z wyhamowaniem odłożonego popytu konsumpcyjnego, gdzie pomimo postępu szczepień przeciw COVID pojawienie się nowego wariantu wirusa zdaje się rzutować negatywnie na wzrost popytu w takich sektorach jak turystyka, czy generalnie usługi czasu wolnego.


„Słoniem w pokoju” okazuje się jednak ostatni wzrost cen konsumenckich. Wzrost ten przekładać zaczyna się zarówno na spadek optymizmu konsumenta (taką diagnozę zaprezentowaliśmy niemal dwa miesiące temu dla Polski tłumacząc niepełne odbicie wskaźników koniunktury konsumenckiej), jak i wprost na mniejszą siłę nabywczą konsumenta. Chronologia tego zjawiska różni się jednak między Stanami i Europą. W USA zjawisko wyższej inflacji pojawiło się wcześniej i w dużej mierze wiązało się ze wzrostem cen w kategoriach bazowych i paliwach. Widzimy jednak pierwsze sygnały, że ceny w kategoriach, gdzie pocovidowy wystrzał był największy zaczynają się normalizować. Dodajmy również, że ostatnie dane o dynamice płac wskazują już na pierwszy w tym roku realny wzrost wynagrodzeń. Wzrost realny dochodów z pracy to jedynie część „obrazka”, którego dopełnieniem jest wygasanie wsparcia socjalnego i w efekcie bardzo prawdopodobna stagnacja dochodów ludności w najbliższych miesiącach, czego skutkiem może być dalsze wypłaszczenie odbicia konsumpcji w USA. Dobrym podsumowaniem powyższej sytuacji wydaje się być najnowszy odczyt indeksu publikowanego przez Uniwersytet Michigan, który to indeks znalazł się na poziomie pandemicznego minimum.


Przechodząc do Europy wskazać należy na relatywnie niedawne pogorszenie sytuacji konsumenta. Wysoka dynamika cen gazu ziemnego w Europie (potrojenie jego ceny od początku roku) i Azji spowodowana niskimi zapasami tego surowca przed zimą, co w dużej mierze wprost wynika ze strategii ograniczenia jego przesyłu przez Rosję w miesiącach letnich, sugeruje możliwość materializacji scenariusza negatywnego szoku cenowego w kolejnych miesiącach. Na powyższe nakłada się również problem transformacji energetycznej najpierw skutkującej wzrostami cen uprawnień CO2 prowadząc do presji na wzrost cen energii, a w ostatniej odsłonie stymulując wzrost cen energii właśnie poprzez fakt zaspokajania krańcowego popytu w Europie Zachodniej energią elektryczną produkowaną w elektrowniach gazowych.


Jakich skutków należy spodziewać się w Europie? Wpływ na konsumenta tylko w ograniczonym stopniu będzie zmniejszany przez obowiązujące długoterminowe kontrakty i fakt istnienia mechanizmów regulacyjnych. Tak, jak to zresztą miało miejsce w Polsce w tym tygodniu regulatory też i w innych krajach europejskich zgodzą się na wyższe taryfy gazowe oraz wyższe ceny energii. Szacujemy, że wskaźniki inflacji w krajach europejskich wzrosną zatem o dodatkowe 0,2-0,4pp do końca tego roku. Oczywiście scenariusz taki jest zagrożeniem dla siły nabywczej konsumenta europejskiego i dalej dla losów ożywienia gospodarczego. Antidotum może okazać się tu ekspansywna polityka fiskalna bądź przyzwolenie na chociaż szczątkową formę indeksacji płac. Co do drugiego punktu, realizacja scenariusza indeksacyjnego dla większości ekonomistów wydają się być ciągle science fiction. Są jednak kraje, takie choćby jak W.Brytania, gdzie nierównowagi na rynku pracy mogą prowadzić do przynajmniej szczątkowej indeksacji płac. Z uwagą też śledzić będziemy odczyty płac dla Polski, które przez ostatnie miesiące systematycznie zaskakują analityków.


Jeśli mielibyśmy cynicznie spojrzeć na kwestię realizacji, będącego do tej pory w średnim terminie poza zasięgiem prognoz, celu inflacyjnego EBC scenariusz indeksacyjny byłby niemal wymarzonym scenariuszem, gwarantującym tzw. financial repression i spadek relacji długu do PKB.


Wracając do losów europejskiego konsumenta, polityka fiskalna w UE, z pewnością będzie w 2022 roku bardzo ekspansywna, na co złoży się absorbcja środków z NextGen Fund. W przypadku Polski ubytek siły nabywczej całych grup konsumentów może zostać uzupełniony dzięki wprowadzeniu zmian podatkowych zapisanych w tzw. Polskim Ładzie. Tu dodajmy, że ocena adekwatności tego, de facto stymulacyjnego rozwiązania, jest inna niż jeszcze 2-3 miesiące temu, kiedy rozważania co do ubytku siły nabywczej w związku z paneuropejskim szokiem cenowym nie znajdowały się w centrum uwagi. Teraz obniżka PIT, która jest elementem Polskiego Ładu, jest postrzegana przez nas jako szansa na wygładzenie ścieżki konsumpcji w najbliższych kwartałach.


Źródło: Bank Pekao S.A.

20.09.2021


Tagi: gospodarka globalna, inflacja, poziom płac


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...