QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Stabilna cena złota i wyczekiwanie na Fed

foto

Pierwsza połowa września na rynku złota przynosi zmienne nastroje. Jednak ogólnie notowania kontraktów na ten kruszec już od wielu dni nie oddalają się istotnie od poziomu 1800 USD za uncję.


Dzienne wahania cen złota są w dużym stopniu uzależnione od nastrojów inwestorów na rynku amerykańskiego dolara. A im także brakuje wyraźnego kierunku. Notowania U.S. Dollar Index, po dotarciu do kilkumiesięcznych maksimów w drugiej połowie sierpnia, zawróciły w dół i obecnie ustabilizowały się w rejonie 92,50 pkt.


wykres


Zarówno na rynku amerykańskiego dolara, jak i, w konsekwencji, na rynku złota, obecnie panuje wyczekiwanie na dalsze działania Rezerwy Federalnej, a przynajmniej na bardziej konkretne zapowiedzi związane z polityką monetarną w Stanach Zjednoczonych.


Sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, które odbyło się pod koniec sierpnia, nie odpowiedziało na wiele istotnych pytań, które już wcześniej nurtowały inwestorów. Przede wszystkim, nie padły żadne konkretne daty potencjalnego rozpoczęcia taperingu w USA, ani tym bardziej podnoszenia stóp procentowych w tym kraju. Obecnie inwestorzy zakładają, że ograniczanie skali QE w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się jesienią bieżącego roku, przy czym chodzi bardziej o późną jesień niż najbliższe tygodnie.


Wiele nowego nie wniosły również dane makroekonomiczne w USA, które pojawiły się w bieżącym tygodniu. Wskaźniki inflacji za sierpień (zwłaszcza inflacji bazowej) były niższe od oczekiwań, co zmniejsza presję na zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed. Rozczarowująco niska była także dynamika produkcji przemysłowej w USA w sierpniu, z kolei dużo wyższy od oczekiwań był odczyt indeksu NY Empire State. Również dzisiaj i jutro kalendarz danych makro dla USA jest pełny i z pewnością dane będą śledzone przez inwestorów, także na rynku złota.


Tymczasem już w przyszłym tygodniu będzie miało miejsce posiedzenie Fed, powiązane ze środową publikacją projekcji makroekonomicznych. To właśnie ono znajduje się obecnie w centrum uwagi inwestorów na rynku złota ze względu na możliwość pojawienia się bardziej konkretnych informacji dotyczących planów Fed na kolejne tygodnie i miesiące. Im większe prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej w USA, tym większa presja na spadek cen złota; jednak warto mieć na uwadze to, że na razie takie decyzje oddalają się w czasie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

16.09.2021


Tagi: złoto, surowce, notowania


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...