QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Deszcz (s)pada, inflacja rośnie

wykres


Finalne dane przyniosły trzecią w tym roku (po styczniu i czerwcu) rewizję wstępnego szacunku inflacji CPI, która wzrosła w sierpniu do 5,5% r/r wobec 5,0% r/r w lipcu (i 5,4% wg szybkiego szacunku), najwyżej od czerwca 2001. Szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła do 4,0% r/r z 3,7% r/r odnotowanych w lipcu. Ceny towarów wzrosły o 5,1% r/r vs 4,6% r/r miesiąc wcześniej, a usług o 6,6% r/r (vs 6,2% r/r w lipcu).


W sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych nadal spadały (-0,2% m/m), ale słabiej niż wskazywałby wzorzec sezonowy (głównie za sprawą wzrostu cen m/m: mięsa, pieczywa, tłuszczy i owoców) i słabiej niż rok wcześniej (a to pcha dynamikę r/r w górę, do 3,6% z 3,1%). Rosnące ceny produktów rolnych, a także coraz wyższe koszty energii i pracy sugerują, że kolejne miesiące przyniosą dalsze przyspieszenie inflacji żywności (r/r).


Ceny paliw wg GUS wzrosły o 1,8% m/m. Ceny na stacjach benzynowych od końca lipca stabilizują się, pomimo spadków cen ropy. Naszym zdaniem odzwierciedla to rosnące marże, ale też koszty (w tym certyfikatów energetycznych). Te ostatnie dużo mieszają na hurtowym rynku energii, co przełoży się na wzrosty cen w kolejnych latach (ceny energii to jeden z ważniejszych strukturalnych czynników proinflacyjnych). W samym sierpniu głównym motorem wzrostu i rewizji w górę cen energii (a tym samym inflacji ogółem) była wyższa taryfa gazowa.


W kategoriach bazowych zauważalny jest wpływ wyższego popytu na odzież (pogorszenie pogody w sierpniu i przyspieszenie jesiennych zakupów), a także na usługi restauracji i hoteli. Rosły też ceny ubezpieczeń oraz usług telekomunikacyjnych. Zaskakująco niski okazał się wzrost cen zaopatrywania w wodę i usług kanalizacyjnych. To, że GUS nie uwzględnił jeszcze rosnących taryf wodnych może naszym zdaniem oznaczać, że potencjał do wzrostu inflacji bazowej w tym roku jeszcze się nie wyczerpał.


Według RPP wyższa inflacja (wciąż) nie jest powodem do obaw. Naszym zdaniem nie zmieni się to nawet, jeżeli inflacja zbliży się do 6,0%, czego w tym roku nie możemy wykluczyć. Komentarze ze strony A.Glapińskiego dobitnie wskazują, że nie należy oczekiwać podwyżek stóp w 2021, a być może nawet do połowy 2022. Naszym zdaniem podwyższona inflacja zostanie z nami na lata (kombinacja czynników strukturalnych: polityka klimatyczna, zmiany klimatu i ich wpływ na żywność, rosnące koszty pracy i ich wpływ na ceny usług, a także wysoki popyt, który już teraz podbija ceny w wielu kategoriach). W zw. z tym utrzymujemy nasze oczekiwania, że RPP zacznie podnosić stopy w 2h22, chociaż paradoksalnie będzie to okres nieznacznego spadku inflacji ze względu na wysoką bazę odniesienia.


Źródło: PKO Bank Polski

15.09.2021


Tagi: gospodarka, inflacja, GUS


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...