QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Kajima i Griffin Real Estate przejmują dewelopera w sektorze odnawialnych źródeł energii

wykres


Kajima Europe, spółka zajmująca się inwestycjami i rozwojem nieruchomości w Europie, oraz Griffin Real Estate, wiodąca firma inwestycyjna typu private equity, utworzyły joint venture w celu finansowania i rozwoju inwestycji w obszarze energetyki odnawialnej w Polsce. W ramach porozumienia JV przejęło 72% udziałów w PAD-RES, wiodącej firmie deweloperskiej specjalizującej się w rozwoju projektów energetycznych w sektorze czystych źródeł energii w Polsce.


Firmy planują dalszy rozwój należącego do PAD-RES portfolio projektów z zakresu energetyki odnawialnej. Obejmuje ono inwestycje w projekty fotowoltaiczne i farmy wiatrowe na różnym etapie zaawansowania – w fazie rozwoju i „gotowe do budowy” – o łącznej mocy ponad 500 MW, co plasuje firmę wśród liderów rozwijającego się w Polsce sektora energii odnawialnej.


Kajima i Griffin zapewnią finansowanie platformy, której priorytetem początkowo będzie rozwój istniejącego portfolio. Celem firmy jest również pozyskiwanie nowych projektów i inwestycje typu „greenfield”. Griffin Real Estate będzie współwłaścicielem oraz firmą zarządzającą platformą. Mariusz Adamczewski, założyciel PAD-RES, pozostanie inwestorem mniejszościowym w platformie i prezesem spółki.


Transakcja to pierwszy krok w realizacji ambitnej strategii spółki Kajima polegającej na rozwoju projektów z sektora odnawialnych źródeł energii zarówno w Unii Europejskiej (UE), jak i Wielkiej Brytanii. UE zobowiązała się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r. o co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r., aby stać się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Z kolei rząd Wielkiej Brytanii ogłosił cel redukcji emisji CO2 do 2035 r. o 78% w porównaniu z poziomem z 1990 r.


Kajima jest zaangażowana w realizację zrównoważonych inwestycji i wykorzystanie możliwości rozwoju w ramach swojego portfolio obejmującego szerokie spektrum sektorów nieruchomości.


- Energia odnawialna jest wciąż rozwijającym się sektorem w Polsce i ogromnie cieszymy się, że jesteśmy jednym z partnerów tego przedsięwzięcia, a jednocześnie jednymi z pierwszych inwestorów na rynku, który będzie wkrótce kluczowym obszarem wzrostu dla kraju i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Przejście na czystą energię to nie tylko rozsądna, długoterminowa inwestycja – to także sygnał, że chcemy działać w sposób odpowiedzialny. Kryzys klimatyczny jest największym wyzwaniem, przed którym stoi nasze pokolenie, a przejście na odnawialne źródła energii jest jednym z najbardziej znaczących kroków, jakie należy podjąć w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – powiedział Chris Gill, Dyrektor ds. projektów i inwestycji w Kajima.


Partnerom JV w transakcji doradzały firmy: Ernst & Young (doradztwo komercyjne, finansowe i podatkowe), Clifford Chance, Rymarz Zdort i DWF (doradztwo prawne), oraz Wind Prospect (kwestie techniczne).


Źródło: Kajima Europe i Griffin Real Estate

14.09.2021


Tagi: PAD-RES, przejęcie, energia odnawialna


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...