QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Pierwszy deficyt bilansu płatniczego od wielu miesięcy

wykres


Bilans płatniczy za lipiec pokazał pierwszy od 23 miesięcy deficyt na rachunku obrotów bieżących (-1,827 mld EUR) i to deficyt nie byle jaki, bo największy od czerwca 2015. 12 miesięczna nadwyżka na rachunku obrotów bieżących obniżyła się do 1,8% PKB z 2,3% PKB na koniec czerwca i 2,9% na koniec maja. Spadek jest zatem wyraźny, ale nie powinien się już istotnie pogłębiać.


Tempo wzrostu eksportu spowolniło do 13,7% r/r z 23,9% w czerwcu i to ono jest jednym z głównych źródeł zaskakująco wysokiego deficytu. Zdecydowanie największy wpływ na wzrost wartości eksportu miały baterie samochodowe, a więc produkt z fabryk, które powstały w ramach BIZ. W łącznych wynikach eksportu widać wpływ osłabienia trendu produkcji, co pokazały lipcowe dane, w szczególności w przypadku przemysłu motoryzacyjnego, na który wymierny wpływ wywierają ograniczenia podażowe. Nie bez znaczenia są także: wygasanie niskiej bazy statystycznej sprzed roku (warto odnotować, że w efekcie dynamika eksportu jest ponownie najwyższa w EŚiW) oraz efekty kalendarzowe.


Efekty kalendarzowe negatywnie wpłynęły także na import, który wzrósł o 22,1% r/r vs 36,3% r/r w czerwcu. Za wzrostem importu nadal stoją m.in. wyższe ceny ropy, a także popyt na dobra pośrednie, napędzany wciąż solidnymi wzrostami eksportu. W efekcie, po raz pierwszy od kwietnia 2020, odnotowano deficyt w obrotach towarowych, a jego skala (-714 mln EUR) jest najwyższa od grudnia 2018. Chociaż w dłuższym okresie spodziewamy się, że tempo wzrostu importu pozostanie szybsze niż eksportu, co będzie prowadziło do obniżania nadwyżki handlowej, to odnotowany w lipcu deficyt handlowy uważamy za przejściowy.


Saldo usług spadło do 4,2% z 4,3% PKB po czerwcu. Do 0,4% r/r wyhamował wzrost eksportu usług, podczas gdy import usług przyspieszył do 13,2% r/r. Rosną koszty transportu, co należy wiązać z rosnącymi cenami frachtu. Wzrastają także wydatki Polaków na turystykę zagraniczną, którym nie towarzyszy tak silny jak przed pandemią napływ turystów z zagranicy.


Rosnące dochody firm zagranicznych przekładają się na coraz głębszy deficyt na rachunku dochodów pierwotnych, ale jednocześnie (ze względu na reinwestowane zyski) na wzrost salda BIZ (1,7% PKB po lipcu).


Mimo gorszych danych, nasz optymizm co do strukturalnego charakteru nadwyżki obrotów bieżących nie słabnie. Będzie się ona kurczyć, ale wciąż pozostanie zauważalna, co będzie sprzyjać zarówno redukcji długu zagranicznego (nasze oczekiwania spadku relacji długu zagranicznego do PKB poniżej 55% w 2021 i 50% w 2022 są dodatkowo wspierane przez wyższy od oczekiwań wzrost nominalnego PKB), jak i polskiej walucie.


Źródło: PKO Bank Polski

13.09.2021


Tagi: bilans płatniczy, import, eksport


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...