QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Trwa boom na rynku mieszkaniowym: co trzeci klient kupuje inwestycyjnie

wykres


Według raportu Metrohouse i Gold Finance 34 proc. zakupów na rynku wtórnym mieszkań ma podłoże inwestycyjne. Boom zakupowy trwa w najlepsze, mimo zapowiedzi podwyżek stóp procentowych.


II kwartał 2021 r. na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem wciąż rosnącego popytu na mieszkania. Niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych i nadwyżki finansowe zachęciły klientów do inwestycji na rynku nieruchomości. Coraz mniejsza liczba ciekawych ofert przesądziła także o wzroście cen i ożywionej decyzyjności klientów.


Jakie mieszkania sprzedają się najlepiej?


Jak podaje najnowszy Barometr Metrohouse i Gold Finance za II kw. 2021 r. w dalszym ciągu widoczne jest zwiększone zainteresowanie domami i działkami, ale na pierwsze miejsce wciąż wysuwają się mieszkania w przedziale 35-50 m kw. Biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce, lokale te były udziałem aż 36 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych w II kw. br. Na drugie miejsce, z wynikiem 29 proc. wyłaniają się transakcje z udziałem nieruchomości pomiędzy 50-65 m kw. Co ciekawe, w tym samym kwartale ubiegłego roku udział w transakcjach lokali o tych samych parametrach wynosił 38 proc. Widać wyraźnie, jaki wpływ na preferencje klientów kupujących mają podwyżki cen nieruchomości. Trzecie miejsce wg Barometru Metrohouse i Gold Finance należy do mieszkań znacznie większych, pomiędzy 65-100 m kw. To 18 proc. wszystkich transakcji. Natomiast popularne dotychczas kawalerki wzbudzają zainteresowanie głównie inwestorów, i należy do nich 14 proc. transakcji.


Ceny mieszkań są coraz wyższe. To powoduje, że w stolicy zarejestrowaliśmy znaczny wzrost transakcji sprzedaży lokali, których cena przekracza 12 tys. zł za m kw. To aż 36 proc. wszystkich transakcji w II kw. br., przy czym w analogicznym czasie ubiegłego roku, takie transakcje stanowiły zaledwie 14 proc. ogółu.


Jak klaruje się sytuacja w pozostałych największych miastach Polski? 21% transakcji to przedział cenowy 8-9 tys. zł za m kw. Zaraz na drugie miejsce wyłaniają się transakcje pomiędzy 6-7 tys. zł za m kw. Na trzecim miejscu pojawiają się transakcje o parametrach cenowych 7-8 tys. zł za m kw. Jeśli chodzi natomiast o całkowite ceny transakcji, w których Polacy najczęściej kupują mieszkania, znaczną większością transakcji, bo w 64% to kwoty w granicach 200-400 tys. zł. Koresponduje to ze średnimi kwotami kredytów na mieszkanie. Według danych Gold Finance w największych miastach (oprócz Warszawy) pożyczamy na mieszkanie średnio 311 tys. zł.


Wśród powodów zakupu prym wiodą cele inwestycyjne


Nadal znaczny odsetek zakupów ma związek z potrzebą ulokowania gotówki na rynku nieruchomości. Zakupy inwestycyjne występują w 34 proc. transakcji na rynku wtórnym. Są to jednak tylko deklaracje klientów. W rzeczywistości obserwacje pośredników z Metrohouse pozwalają przypuszczać, że tego rodzaju transakcji może być znacznie więcej. O dobrej kondycji finansowej gospodarstw domowych świadczy fakt, że zakupy większego mieszkania występują znacznie częściej niż zakup lokalu o mniejszym niż poprzednio metrażu. Zakup większego M deklaruje 17 proc. nabywców, podczas gdy tylko 1 proc. transakcji dotyczy przeniesienia się do mniejszej nieruchomości.


W dalszym ciągu wśród nabywców mieszkań na rynku wtórnym preważają osoby z przedziału wiekowego 30-40 lat. Tacy kupujący występują w 41 proc. transakcji i kupują statystycznie jedne z najdroższych mieszkań, o czym świadczy średnia 462 tys. zł. za m kw. O ile taka cena nie jest szokująca w największych miastach, to należy pamiętać, że przy jej wyliczaniu Metrohouse bierze pod uwagę transakcję ze wszystkich lokalizacji w całej Polsce.


Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk/Marcin Jańczuk


Źródło: Metrohouse Franchise S.A.

09.09.2021


Tagi: rynek mieszkaniowy, inwestycje


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...