QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

EBC zaczyna wygaszanie pandemicznego programu skupu aktywów

wykres


Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił na wrześniowym posiedzeniu parametrów polityki pieniężnej w strefie euro. Stopa depozytowa wynosi zatem w dalszym ciągu -0,5%, a stopa operacji refinansujących 0,0%. Pandemiczny nadzwyczajny program skupu aktywów (PEPP) ma trwać do marca 2022 r. i wynieść łącznie 1850 mld euro. We wrześniu jastrzębiom udało się uzyskać jedną ważną koncesję – tempo skupu aktywów w ramach programu PEPP ma być „umiarkowanie niższe” niż w poprzednich dwóch kwartałach, co należy interpretować jako wyhamowanie zakupów z 80 do 60-70 mld EUR / miesiąc.


Decyzji towarzyszyła optymistyczna ocena sytuacji gospodarczej i perspektyw wzrostu gospodarczego oraz dość wyważona diagnoza procesów inflacyjnych. Tempo ożywienia zaskakuje pozytywnie, podobnie jak stan rynku pracy i na liście ryzyk dla wzrostu gospodarczego pojawiają się przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Jednocześnie, sporo miejsca poświęcono wyjaśnieniom, dlaczego odbudowa gospodarki po zeszłorocznej recesji jeszcze się nie zakończyła i niezbędne jest utrzymanie wysokiej skali stymulacji. Z kolei wzrost inflacji jest oceniany przez EBC jako przejściowy i napędzany przez pojedyncze czynniki (niemiecki VAT, wyprzedaże odzieży i obuwia, ograniczenia podażowe w przemyśle), a miary oczyszczone jedynie nieznacznie przesunęły się w górę. Powyższa charakterystyka procesów gospodarczych znalazła odzwierciedlenie w nowych prognozach EBC. Bank podniósł prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji.


Pomimo podwyżki prognoz na 2023 (o 0,1 pkt. proc.), w horyzoncie projekcji cel inflacyjny w dalszym ciągu nie jest realizowany – prognozowane 1,5% (tyle samo wynosi prognozowana inflacja bazowa) jest poniżej zarówno „starego”, jak „nowego” celu inflacyjnego EBC. To otwiera drogę do dyskusji o dalszych losach pakietów stymulacyjnych EBC i C. Lagarde wskazała na to wprost, rozgraniczając rolę PEPP i pozostałych programów.


Obcięcie tempa skupu aktywów w ramach PEPP powinno zdaniem prezeski EBC być traktowane jako przejaw wychodzenia z pandemii i program PEPP zakończy się w przyszłym roku, jak oryginalnie planowano. W grudniu z kolei Rada Prezesów ma dyskutować na temat realizacji celu inflacyjnego i dopasowania instrumentów do skali. Naszym zdaniem należy wówczas się spodziewać rekalibracji regularnego programu skupu aktywów APP (zwiększenia miesięcznej skali zakupów lub dodania tymczasowej rocznej kwoty).


Źródło: Bank Pekao S.A.

09.09.2021


Tagi: EBC, skup aktywów


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...