QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

10 zasad zatrudniania osób z niepełnosprawnościami - raport Pracodawca na TAK

wykres


Fundacja TAKpełnosprawni wydała właśnie drugą edycję raportu Pracodawca na TAK. Jego integralną częścią jest 10 zasad skutecznego zatrudniania osób z niepełnosprawnościami według międzynarodowego standardu ILO Global Business and Disability Network. W Polsce ich praktyczne wdrożenie zostało opisane po raz pierwszy.


– W naszym badaniu ankietowym wzięło udział 810 osób, zarówno pracodawców, jak i osób z niepełnosprawnościami. Ich odpowiedzi pozwoliły nam zidentyfikować kluczowe wyzwania, jakie stoją przed nami wszystkimi w kontekście budowania otwartego rynku pracy – mówi Agata Robińska, prezeska Fundacji TAKpełnosprawni i pomysłodawczyni koncepcji raportu.


Publikacja to zbiór nie tylko danych, ale także praktycznych porad oraz wypowiedzi. – Nie chcieliśmy stworzyć kolejnego przewodnika po statystykach i korzyściach wynikających z dofinansowań PFRON. Bardziej zależało nam na pokazaniu różnych perspektyw i sposobów na strategiczne zarządzanie niepełnosprawnością – dodaje Robińska.


Co mówią wyniki badania Pracodawca na TAK?


Z badania Pracodawca na TAK wynika, że bardzo różni się postrzeganie rynku pracy przez pracodawców i osoby z niepełnosprawnościami. Ponad 60% pracodawców uważa, że rynek pracy jest dziś bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami, podczas gdy tylko 39% osób z niepełnosprawnościami widzi jakąkolwiek zmianę w sposobie ich traktowania na przestrzeni ostatnich 5 lat.


Jako 3 największe bariery utrudniające zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami obie strony zgodnie wskazały: brak doświadczenia we współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, obawę przed ich mniejszą efektywnością oraz ograniczoną wiedzę na temat korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.


Aż 80% ankietowanych (zarówno pracowników, jak i pracodawców) uważa, że niektórzy ze strachu przed utratą pracy nie informują o swej niepełnosprawności. Te wyniki dobrze obrazują ogromną potrzebę dialogu pomiędzy obiema grupami. Ci pracodawcy, którzy mają doświadczenie z osobami z niepełnosprawnościami, bardzo dobrze oceniają pracę i zaangażowanie tej grupy pracowników (82% z nich uważa, że osoby z niepełnosprawnościami są takimi samymi lub wręcz lepszymi pracownikami od pracowników w pełni sprawnych).


Jak skutecznie zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami?


- Raport byłby niepełny, gdybyśmy pokazali wyłącznie dane. Liczby mówią nam o skali, obszarach do optymalizacji, rodzajach obaw, ale nie pokazują, jak poprawić tę sytuację. Naszą odpowiedzią na to jest 10 zasad skutecznego zatrudniania osób z niepełnosprawnościami według międzynarodowego standardu ILO Global Business and Disability Network – tłumaczy Robińska. Fundacja TAKpełnosprawni jest jedynym reprezentantem tej instytucji w Polsce i jako pierwsza opisała jej metody z uwzględnieniem polskich realiów biznesowych.


Przedstawione zasady dotyczą między innymi sposobów rekrutacji osób z niepełnosprawnościami, polityk wewnętrznych, akcji edukacyjnych czy dostępności architektonicznej i cyfrowej. Każda zasada zawiera 3 kroki do zmiany, co ma pomóc przedsiębiorcom w podjęciu decyzji, od czego warto zacząć.


- O części z tych zasad w Polsce nie mówi się wcale lub bardzo mało. Przykładem jest temat utrzymania pracownika, który nabył niepełnosprawność z wiekiem lub uległ wypadkowi. Jak wesprzeć takie osoby, aby nie stracić lojalnego członka zespołu? Właśnie tego typu sytuacje opisujemy w raporcie – podkreśla prezeska Fundacji TAKpełnosprawni.


- Naszym wspólnym wyzwaniem jest edukacja społeczna. Każdy, kto teraz otworzy się na różnorodność, tak naprawdę inwestuje we własną przyszłość. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, dlatego włączenie do zespołów osób z niepełnosprawnościami to konieczność. Już dziś to ponad 15% światowej populacji i jest to największa oraz najszybciej rosnąca mniejszość na świecie – kończy Robińska.


Więcej informacji w raporcie:

10 zasad zatrudniania osób z niepełnosprawnościami - raport Pracodawca na TAK


Źródło: Fundacja TAKpełnosprawni

07.09.2021


Tagi: niepełnosprawni, zatrudnianie, raport


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...