QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Ceny w światowym przemyśle wciąż przyspieszają

wykres


Wg wczoraj opublikowanych danych Eurostatu, inflacja PPI w strefie euro ponownie wzrosła, z 10,2 w czerwcu do 12,1% r/r w lipcu, bijąc tym samym na głowę oczekiwania (+11% r/r). Z reguły te dane nie budzą zainteresowania rynków i tak też było tym razem. Dla nas są pretekstem do rozważenia tego, jak wygląda w ostatnich miesiącach sytuacja cenowa / kosztowa w światowym przemyśle.


Jak wskazywaliśmy już wcześniej, w końcówce 2020 i w 2021 r. w światowym przemyśle ujawnił się szok cenowy związany ze wzrostami cen surowców i kosztów transportu oraz powszechnymi brakami kluczowych komponentów. W konsekwencji, ceny dóbr przemysłowych poszybowały do góry we wszystkich głównych gospodarkach – jak widać na poniższym wykresie, takiej synchronizacji między dynamikami PPI w najważniejszych gospodarkach próżno szukać w poprzednich latach.


wykres.


Aby bardziej formalnie i ściśle ocenić, jak się w ostatnich miesiącach kształtowały ceny producentów, zebraliśmy dane dla 51 rozwiniętych i rozwijających się krajów (warunek to dostępność od 2005 r., co wyklucza część państw, dla których szeregi zaczynają się np. w 2014). Mediana inflacji PPI w tej grupie wyniosła w lipcu b.r. 11,6% r/r, a typowy zakres zmienności (50% środkowych wartości) to 7,8-14,9% r/r. Są to wartości porównywalne z notowanymi przed poprzednią globalną recesją i wyższe niż w jakimkolwiek miesiącu ostatniej dekady (por. wykres poniżej).


wykres.


Zróżnicowanie geograficzne indeksów zależy m.in. od struktury gospodarki, roli przemysłu surowcowego, a także od zachowania kursu walutowego i wrażliwości cen nań. W ostatnich miesiącach przyspieszenie po stronie PPI zanotowano jednak właściwie wszędzie (por. wykres poniżej).


wykres.


Czego należy się spodziewać w kolejnych miesiącach? Dopiero teraz obserwujemy pierwsze sygnały wygasania szoku cenowego. Subindeks kosztów produkcji w światowym PMI w przetwórstwie nieznacznie obniżył się w sierpniu, a ceny surowców wyhamowały (dla indeksu CRB – z 56% r/r w maju do 43% r/r w sierpniu). Bardzo dobra i ścisła zależność między światowym PPI i cenami surowców – wskazywałaby na to, że to ostatni lub jeden z ostatnich miesięcy z tak wysoką dynamiką r/r PPI. Tym niemniej, na razie jest to efekt czysto statystyczny (dynamika r/r), odczyty sekwencyjne (m/m) są wciąż wysokie i spadki cen na razie dotykają wyłącznie wybranych typów surowców (np. metali przemysłowych tak, energetycznych i rolnych - niekoniecznie).


Źródło: Bank Pekao S.A.

03.09.2021


Tagi: światowa gospodarka, przemysł, ceny, inflacja, strefa euro


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...