QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Światowy przemysł wciska hamulec

wykres


Opublikowane wczoraj wskaźniki PMI dla przetwórstwa sugerują szeroko zakrojone pogorszenie nastrojów w przemyśle. Mimo tych spadków, wskaźniki w Europie i Ameryce Północnej nadal znajdują się na historycznie wysokich poziomach. Utrudnienia w łańcuchach dostaw pozostają uciążliwe, a presja kosztowa negatywnie wpływa na nastroje w przetwórstwie.


Wczoraj, poza publikacją wskaźnika PMI dla polskiego przetwórstwa, miały miejsce odczyty przemysłowego PMI w wielu gospodarkach na świecie. Tendencje we wczorajszych publikacjach można podsumować jednym zdaniem – po lokalnych (lub globalnych) maksimach nastoje w światowym przemyśle uległy pogorszeniu.


Skala tego pogorszenia jest rzecz jasna inna dla każdego kraju, lecz warto zaznaczyć, że największe spadki zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i względnym, odnotowały Wietnam (spadek z 45,1 pkt w lipcu do 40,2 w sierpniu) i Filipiny (50,4 pkt w lipcu wobec 46,4 pkt w sierpniu), gdzie obecna fala koronawirusa rozrosła się do niewidzianych wcześniej rozmiarów.


wykres.


Następna w kolejności pod względem sporych spadków wskaźnika PMI w przetwórstwie w sierpniu jest Australia (52,0 pkt w sierpniu wobec 56,9 pkt w lipcu). Tam przyczyna osłabienia nastrojów w przemyśle jest zbliżona do tej we wcześniej wspomnianych krajach, ale zupełnie innego kalibru. Choć liczby zakażeń odnotowywane w Australii są dalekie od maksimów, wprowadzone w kraju lokalne lockdowny silnie uderzyły w tamtejszy przemysł poprzez ograniczenie popytu. Ponadto, wsparciem dla australijskiego wskaźnika zdecydowanie nie są ograniczenia ze strony podażowej (rekordowo długie czasy dostaw), które są odczuwane również globalnie. Wracając na chwilę do Azji, należy wspomnieć, że spadek odnotowały również indyjski i chiński PMI. Redukcja tego drugiego była wyraźnie mniejsza niż tego pierwszego, lecz to właśnie chiński PMI spadł poniżej granicznego poziomu 50,0 pkt, który oddziela ożywienie od spowolnienia. Oprócz globalnych problemów w łańcuchach dostaw, na chiński PMI wpłynęło osłabienie popytu i próba dostosowania się do niego podaży. Z kolei takie kraje jak Malezja czy Indonezja odbudowują siłę przetwórstwa, które lekko podupadło z uwagi na rozwój pandemii. Właśnie w tych azjatyckich krajach PMI odnotował wyraźny wzrost w sierpniu.


wykres.


Przenieśmy się teraz na Stary Kontynent. Tutaj było dość różnorodnie. Na początek Niemcy – odnotowały one jeden z najsilniejszych spadków sierpniowego PMI w UE. Nie jest to bynajmniej powód do zmartwień. PMI w niemieckim przemyśle nadal utrzymuje się na imponującym poziomie, osiągając w sierpniu wartość 62,6 pkt (spadek z 65,9 pkt). Tutaj, ponownie, głównymi ograniczeniami dla wzrostu wskaźnika okazały się opóźnienia w dostawach, które, przy silnie rosnącym popycie, przełożyły się na największe zaległości produkcyjne w historii wskaźnika. Podobne czynniki stały za spadkiem wskaźnika PMI w Czechach (z 62,0 pkt do 61,0 pkt). Również we Francji i Holandii PMI w przetwórstwie odnotował spadek, za czym stało osłabienie tempa wzrostu nowych zamówień i produkcji oraz wspomniane wcześniej ograniczenia ze strony podażowej. Pozytywny akcent w Europie stanowiły dane z Hiszpanii i Włoch, gdzie wskaźniki PMI w przetwórstwie odnotowały wzrost (odpowiednio z 59,0 pkt w lipcu do 59,5 pkt w sierpniu i z 60,3 pkt do 60,9 pkt). W kierunku wzrostu tych wskaźników silnie oddziaływało imponujące tempo napływu nowych zamówień oraz wzrostu produkcji. Wsparciem było też rosnące zatrudnienie. Summa summarum tendencje spadkowe w strefie euro przeważyły, co przełożyło się na spadek wskaźnika PMI dla Eurolandu do 61,4 pkt w sierpniu z 62,8 pkt w lipcu.


wykres.


Na koniec kilka zdań o danych z Ameryki Północnej. PMI w kanadyjskim przetwórstwie odnotował w sierpniu jeden z najlepszych wyników w historii badania, rosnąc do poziomu 57,2 pkt z 56,2 pkt w lipcu. Mimo opóźnień w dostawach i silnej presji kosztowej, tempo wzrostu nowych zamówień (również eksportowych), produkcji i zakupów było silniejsze niż miesiąc wcześniej. Z kolei za południową granicą kraju, wskaźnik PMI dla przemysłu w USA odnotował wyraźny spadek z 63,4 pkt do 61,1 pkt. Choć duży wzrost nowych zamówień był wsparciem dla wskaźnika, to jednak globalne utrudnienia w łańcuchach dostaw przyhamowały wzrost produkcji w USA i doprowadziły do postania niemalże rekordowych zaległości produkcyjnych.


wykres.


Globalny wskaźnik PMI w sierpniu również odnotował spadek, osiągając swoją najniższą wartość od sześciu miesięcy (54,1 pkt). Sygnalizuje on wyhamowanie zarówno popytu, jak i podaży przy utrzymujących się na wysokim poziomie opóźnieniach w dostawach. Koszty produkcji kontynuowały swój wzrost, jednak w słabszym tempie niż przed miesiącem, co może sygnalizować stabilizację inflacji w przetwórstwie.


Z przeglądu wczorajszych odczytów wskaźników PMI w przetwórstwie niezmiennie wyłania się obraz sektora obciążonego zakłóceniami w łańcuchach dostaw, presją inflacyjną i wylewającym się popytem. O ile wskaźniki PMI w kluczowych gospodarkach kształtują się przeważnie na historycznie wysokich poziomach, o tyle mogą to być już ostatnie chwile dynamicznego, popandemicznego odbicia w przemyśle. Choć popyt w sektorze przemysłowym wielu gospodarek nadal rośnie, to dynamika tego wzrostu wyraźnie osłabła. Niepewność związana z sytuacją epidemiczną stanowi dla popytu spore zagrożenie, które może się nasilić w najbliższych miesiącach. Zdecydowanie nie będzie to jednak tak dużym ograniczeniem dla aktywności w przetwórstwie jak w pierwszym roku pandemii.


Źródło: Bank Pekao S.A.

02.09.2021


Tagi: światowa gospodarka, przemysł, PMI


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...