QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Ceny czynników produkcji rosną coraz wolniej

wykres


PMI dla krajowego przetwórstwa w sierpniu spadł do 56,0 pkt. (PKO: 56,8; konsensus: 56,5) z 57,6 w lipcu. Jest to 2. z rzędu spadek i najsłabszy wynik od 4 miesięcy, głównie za sprawą nasilenia ograniczeń podażowych. Nadal jest to jednak wynik wskazujący na bardzo dobrą koniunkturze w przetwórstwie.


Popyt na wyroby polskiego przetwórstwa w dalszym ciągu był bardzo mocny, choć tempo wzrostu zamówień zwalniało i było najniższe od 4 miesięcy. Nie ustępuje natomiast popyt zagraniczny – tempo napływu zamówień eksportowych nieustannie przyspiesza, podobnie jak sam eksport.


Nasilają się problemy produkcji, która coraz bardziej nie dotrzymuje kroku rosnącym zamówieniom. Wzrost produkcji pozostaje najniższy od 4 miesięcy. Realizuje się więc zarysowany przez nas miesiąc temu „scenariusz niemiecki”, w którym wzrost nowych zleceń jest istotnie wyższy od wzrostu produkcji. Firmy starają się radzić sobie z tym problemem poprzez dalsze zmniejszanie stanów magazynowych. Zapasy są jednak niewystarczające, narastają więc zaległości produkcyjne. W sierpniu skala rosnących zaległości była prawie tak duża jak w rekordowym czerwcu.


Jedną z przyczyn nienadążania produkcji za zamówieniami są stale rosnące czasy dostaw, które ze względów metodologicznych (niesłusznie) podbijają wskaźnik PMI. Widoczne są jednak pierwsze objawy łagodzenia presji kosztowej. Ceny czynników produkcji nadal rosną szybko, ale tempo wzrostu zwolniło do najniższego od 6 miesięcy. Wraz z sygnałami z globalnej logistyki (np. wznowienie prac terminalu w Ningbo) można mieć nadzieje na stopniową normalizację. Nie można tego jednak stwierdzić o cenach wyrobów gotowych. One nadal drożeją w historycznie wysokim tempie. Podwyżki te będą stopniowo przekładać się na wyższe ceny towarów w CPI.


Stopniowa normalizacja jest widoczna w oczekiwaniach na nadchodzące 12 miesięcy. Nadal znaczna część firm prognozuje dwucyfrowy wzrost produkcji oraz utrzymanie ożywienia gospodarczego. Wskaźnik optymizmu jest jednak najniższy od 4 miesięcy.


Spadek indeksu jest spójny z normalizacją sytuacji gospodarczej po pandemii. Kontynuacja spadku PMI w kolejnych miesiącach jest możliwa. Sierpniowe dane nie zmieniają dotychczasowych scenariuszy rozwoju sektora przemysłowego, dlatego pozostają one neutralne dla RPP.


Źródło: PKO Bank Polski

01.09.2021


Tagi: gospodarka, przemysł, PMI


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...