QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Problemy podażowe i hamujący popyt barierą dla polskiego PMI

wykres


PMI w polskim przetwórstwie obniżył się w sierpniu do 56,0 pkt z 57,6 pkt w lipcu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 56,5 pkt i lekko poniżej naszej prognozy (56,2 pkt). Mimo niewielkiego rozczarowania, wskaźnik nadal kształtuje się na historycznie wysokich poziomach – ostatnio, nie licząc rekordowych odczytów w ostatnich trzech miesiącach, z podobnym poziomem PMI mieliśmy do czynienia w grudniu 2010. Wskaźnik PMI w krajowym przetwórstwie, ponownie znajdując się powyżej granicznego poziomu 50,0 pkt, sygnalizuje poprawę warunków w sektorze już 14. miesiąc z rzędu.


wykres.


Jednym z głównych powodów spadku wskaźnika PMI w sierpniu było wyhamowanie produkcji, skutkujące wzrostem zaległości produkcyjnych w niemal rekordowym tempie. Wynikały one z wielomiesięcznej bolączki światowego przemysłu, którą nieustannie są opóźnienia w łańcuchach dostaw, które w sierpniu zwiększyły się. Wyhamowanie tempa wzrostu produkcji w sierpniu, według managerów logistyki, nie sprzyjało doganianiu stale rosnącego popytu w przetwórstwie, który nadal trzyma się mocno. W szczególności, popyt zagraniczny okazał się być w sierpniu wyjątkowo silny – tempo napływu nowych zamówień eksportowych stale przyspiesza, podczas gdy nowe zamówienia ogółem wyhamowały i odnotowały najwolniejsze tempo wzrostu od czterech miesięcy. Wskazuje to rzecz jasna na słabszą dynamikę krajowego popytu.


Ponadto, zatrudnienie w polskim przetwórstwie nadal ma się dobrze. Managerowie logistyki cały czas deklarują, że zatrudniają nowych pracowników. Niemniej jednak, wszystkie wyżej wymienione składowe wskaźnika PMI charakteryzują się obecnie coraz wolniejszym tempem wzrostu. Jedynym subindeksem, który utrzymał w sierpniu wyraźny trend wzrostowy jest subindeks zapasów pozycji zakupionych. Warto również wspomnieć o utrzymującej się presji cenowej w krajowym przetwórstwie. W sierpniu inflacja kosztów produkcji nadal była relatywnie wysoka, lecz odnotowała najsłabszy wynik od sześciu miesięcy. Wzrostowi kosztów w przetwórstwie sprzyjała wspomniana wcześniej nienajlepsza wydajność dostawców oraz niedobory surowców.


Managerowie logistyki, mimo pogorszenia nastrojów w sierpniu, pozostają optymistyczni. W nadchodzącym roku spodziewają się silnego wzrostu produkcji oraz kontynuacji popandemicznego ożywienia. Zagrożeniem dla nastrojów w polskim przetwórstwie pozostaje jednak sytuacja pandemiczna, która, zgodnie z prognozami rządowymi, ma się w najbliższym czasie pogorszyć. Nie powinna ona jednak wpłynąć na aktywność w krajowym przemyśle tak silnie, jak miało to miejsce w trakcie poprzednich fal pandemii. Może ona jednak być powodem dalszego wyhamowywania krajowego popytu, co przełoży się na nastroje w przetwórstwie.


Źródło: Bank Pekao S.A.

01.09.2021


Tagi: gospodarka, przemysł, PMI


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...