QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

PKB odrabia straty

wykres


Dane o PKB przebiły oczekiwania. Wzrost PKB w 2q21 wyniósł 11,1% r/r, blisko naszej prognozy (11,2%) sprzed publikacji szacunku flash (10,9% r/r po spadku o 0,9% r/r w 1q21). Dane za 2q21 pokazały, że gospodarka ruszyła pełną parą do przodu po złagodzeniu restrykcji pandemicznych.


Po odsezonowaniu PKB wzrósł o 2,1% q/q potwierdzając, że już w trakcie 2q21 gospodarka wróciła do przedpandemicznego poziomu aktywności. Wynik ten znajdzie się zapewne w centrum uwagi RPP, zwiększając temperaturę dyskusji na temat dalszych losów polityki pieniężnej w Polsce.


Ożywienie aktywności objęło swym zasięgiem prawie całą gospodarkę. Solidne wzrosty wartości dodanej odnotowano m.in. w przemyśle, budownictwie, handlu i w transporcie, czyli branżach o największym udziale w PKB. W zakwaterowaniu i gastronomii, branży najmocniej dotkniętej pandemią, wartość dodana w 2q21 wzrosła o 21,1% r/r, wobec głębokiego spadku w 1q21 (o 77,2% r/r). Spadek wartości dodanej odnotowano w informacji i komunikacji oraz sektorze finansowym i ubezpieczeniach.


Inwestycje w 2q21 wzrosły o 5,0% r/r (kons.: 10,7%, vs. 1,3% r/r w 1q21). Dane tym samym potwierdziły oczekiwania wbudowane w nasz scenariusz bazowy (PKO: 2,0%) – stopniowy wzrost inwestycji, wbrew temu co pokazały wcześniej dane o inwestycjach firm i badania koniunktury NBP przedsiębiorstw. Naszym zdaniem ożywienie inwestycji będzie nadal co najwyżej umiarkowane, co potwierdzają dane o rozpoczętych projektach inwestycyjnych.


Konsumpcja prywatna w 2q21 wzrosła o 13,3% r/r (wobec 0,2% r/r w 1q21). Nasze dane kartowe w trakcie 2q21 sygnalizowały już, że popyt konsumpcyjny po otwarciu gospodarki eksplodował i pozostaje do dziś na wysokim poziomie (por. wykres). To, wraz z dobrymi danymi z rynku pracy oraz dużymi, przymusowymi oszczędnościami konsumentów z okresu pandemii, oznacza, że popyt konsumpcyjny będzie nadal wiódł prym wśród motorów wzrostu gospodarczego w dalszej części roku.


Dane wpisują się w naszą ścieżkę wzrostu PKB w 2021 – w całym roku nadal oczekujemy wzrostu o 5,4%. Jedynie umiarkowana dynamika inwestycji mimo rosnącej inflacji, może być ważnym argumentem dla umiarkowanych członków RPP za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian na listopadowym posiedzeniu. Nasz scenariusz bazowy dla stóp procentowych pozostaje bez zmian – pierwszej podwyżki spodziewamy się w 2022, ale ryzyko przesuwa się coraz bardziej w stronę wcześniejszego rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej.


Źródło: PKO Bank Polski

31.08.2021


Tagi: gospodarka, PKB, dane makro, GUS


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...