QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Potwierdzenie dwucyfrowego wzrostu inwestycji w II kwartale

wykres


Dwucyfrowy wzrost inwestycji przedsiębiorstw niefinansowych w II kwartale. Inwestycje w przetwórstwie przemysłowym najgorsze mają już za sobą. Słabość inwestycji publicznych widziana w danych JST.


W ostatnich tygodniach kilkukrotnie ([1], [2], [3], [4]) wspominaliśmy w naszych raportach o poprawie perspektyw inwestycji w Polsce (przede wszystkim prywatnych) i o wskaźnikach, które zapowiadały takie wyniki jeszcze przed publikacją pierwszych twardych danych za II kwartał. Wczorajsze publikacje (finanse JST i inwestycje przedsiębiorstw 50+) dopełniają tego obrazu. Wskazują one bowiem na dalsze przyspieszenie inwestycji w ujęciu rocznym, napędzane przez nakłady przedsiębiorstw. W samym II kwartale inwestycje przedsiębiorstw niefinansowych (przynajmniej 50 pracowników) wzrosły (w cenach bieżących) o 14,1% r/r, co prawie wyrównuje lukę powstałą rok wcześniej, w czasie pierwszego lockdownu (-13,6% r/r).


wykres.


W II kwartale najszybciej rosły nakłady inwestycyjne w handlu (+33% r/r), dostawie wody (+27% r/r) i transporcie (+23% r/r). Na małym plusie r/r znalazły się też inwestycje w przetwórstwie, energetyce, budownictwie i telekomunikacji. Generalnie, w obecnym cyklu przewodnią rolę pełnią wciąż usługi, a inwestycje w przetwórstwie przemysłowym dopiero teraz minęły dno. Na temat zaskakującej (paradoksalnej w świetle faktu, że przemysł jest wygranym sytuacji pandemicznej) słabości przetwórstwa pisaliśmy już wcześniej. Warto jedynie dodać, że od tego czasu prawdopodobnie zbliżyliśmy się do granic mocy wytwórczych w niektórych segmentach przetwórstwa. Interesującym sektorem jest transport, nie znamy jednak póki co natury tak znaczących wzrostów inwestycji w ostatnich kwartałach (na bazie średniej 4 kw. historyczny rekord). Można jednak spodziewać się dużego komponentu publicznego (inwestycje w tabor spółek kolejowych i miejskich?).


wykres.


Druga z opublikowanych wczoraj danych wskazuje na utrzymywanie się kłopotów inwestycji publicznych. Nakłady inwestycyjne samorządów spadły o 15% r/r w II kwartale i o 19% r/r w całym półroczu. Wprawdzie perspektywy inwestycji publicznych są dość dobre, a w przypadku samorządów odbicie inwestycji zapowiada zarówno stan ich rachunków bankowych, cykl polityczny (przyszłoroczne wybory lokalne) oraz zapowiedzi dofinansowania inwestycji samorządowych ze środków unijnych oraz z budżetu centralnego, ale II kwartał był zbyt wczesnym momentem, by tego oczekiwać.


wykres.


W przyszły wtorek zostaną opublikowane szczegółowe dane o PKB w II kwartale. Na podstawie cząstkowych (sektorowych) danych opublikowanych wczoraj podtrzymujemy naszą prognozę dwucyfrowego wzrostu inwestycji ogółem w tym okresie (ostateczna prognoza: +12,5% r/r).


Źródło: Bank Pekao S.A.

24.08.2021


Tagi: gospodarka, firmy, inwestycje


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...