QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Rośnie nadpłynność banków, mimo ożywienia kredytów

wykres


Wzrost podaży pieniądza M3 w lipcu przyspieszył do 8,8% r/r (z 7,4% r/r w czerwcu; PKO: 8,2% i kons.: 8,1% r/r). Udział gotówki w M3 pozostał stabilny na poziomie 17,5% (nadal nieznacznie powyżej szczytu z 1997). Po stronie czynników kreacji pieniądza widać bardzo duży przyrost aktywów zagranicznych netto (32,5 mld PLN), ale także największy od marca 2020 przyrost kredytów i innych należności (11,9 mld PLN).


Zadłużenie netto instytucji rządowych szczebla centralnego spadło o 21,0 mld PLN. Najmocniejszy od początku pandemii przyrost kredytów i spadek zadłużenia netto instytucji rządowych to oznaka powrotu do normalności w procesie kreacji pieniądza (w tym mniejszej skali QE).


Dynamika depozytów ogółem wzrosła wyraźnie do 8,4% r/r z 6,6% w czerwcu (wszystkie liczby w ujęciu skor. o zmiany kursowe). Wynikało to przede wszystkim ze wzrostu o 14,2 mld PLN depozytów instytucji rządowych szczebla centralnego (efekt rekordowej nadwyżki budżetowej), a w mniejszym stopniu ze wzrostu depozytów przedsiębiorstw (9 mld PLN) i przedsiębiorców indywidualnych (1,3 mld PLN). Depozyty osób prywatnych pozostały relatywnie stabilne (+0,3 mld PLN), co przełożyło się na spadek ich dynamiki (5,6% r/r wobec 5,8% w czerwcu). Wciąż spadał udział depozytów terminowych w depozytach ogółem.


Wzrost kredytów ogółem przyspieszył do 1,5% r/r (najwięcej od czerwca 2020) z 0,6% w czerwcu (dane w ujęciu skor. o zmiany kursowe). Wzrost złotowych kredytów mieszkaniowych przyspieszył do 10,9% r/r z 10,4% w czerwcu) Na prostą wychodzą kredyty konsumpcyjne (0,4% r/r wobec 0,1% w czerwcu). Wysoka płynność nie sprzyja akcji kredytowej dla sektora publicznego. Jest to widoczne szczególnie w przypadku samorządów, gdzie w tym roku ani razu nie odnotowano miesięcznego wzrostu kredytów. Wzrosły za to (m/m) kredyty dla firm, głównie obrotowe, ale także inwestycyjne. Ogólnie, dane wpisują się w scenariusz obserwowany od kilku miesięcy: boom na rynku nieruchomości, ożywienie konsumpcji prywatnej oraz wysoka płynność i niskie zainteresowanie finansowaniem zewnętrznym ze strony firm i sektora publicznego. Taka sytuacja może się utrzymać przez kolejne miesiące, aczkolwiek z biegiem czasu oczekujemy przyspieszenia popytu ze strony przedsiębiorstw, wraz z przechodzeniem boomu inwestycyjnego z rozbudowy parku maszynowego i samochodowego, co jest często finansowane w leasingu, do wydatków na budynki i budowle.


Relacja kredytów do depozytów spadła do 77,6% (najniżej od października 2005). Wciąż uważamy, że skala ożywienia kredytowego nie będzie w stanie dorównać tempu ożywienia gospodarczego. Oznacza to kontynuację narastania nadpłynności sektora, tym bardziej w przypadku materializacji scenariusza podwyżek stóp w 2022.


Źródło: PKO Bank Polski

23.08.2021


Tagi: gospodarka, banki płynność finansowa


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...