QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Gospodarka w bardziej dojrzałej fazie wzrostu

wykres


Wzrost realny sprzedaży detalicznej w lipcu spowolnił do 3,9% r/r z 8,6% r/r w czerwcu, bardziej niż oczekiwano (PKO: 5,0%, kons. 4,9%). Nominalna dynamika (8,9% r/r) była zgodna z naszym szacunkiem opartym o dane kartowe, a przyczyną słabszego od prognoz wyniku realnego jest wysoki „deflator”, który wzrósł do 4,8% r/r z 4,1% r/r w czerwcu i był najwyższy od 10 lat. Negatywny wpływ wzrostu cen na realne wydatki konsumentów jest więc coraz większy. Poziom sprzedaży detalicznej jest zgodny ze średnioterminowym trendem, ale poniżej silnego trendu wzrostowego z kilku lat poprzedzających pandemię.


W strukturze sprzedaży uwagę zwraca realny spadek sprzedaży trwałych dóbr konsumpcyjnych - samochodów (-2,9% r/r) oraz mebli, rtv i agd (-1,9% r/r). Taki odczyt jest zgodny z pogorszeniem bieżących warunków dokonywania ważnych zakupów w sierpniowym badaniu koniunktury konsumenckiej. W przypadku samochodów spadek jest prawdopodobnie odzwierciedleniem ograniczeń podażowych, które zmniejszają globalną produkcję pojazdów. Jeżeli chodzi o wyposażenie mieszkania możemy obserwować skutek wzrostu cen. We wszystkich pozostałych kategoriach jednostek handlowych, poza sklepami z żywnością i pozostałą sprzedażą w niewyspecjalizowanych sklepach, która obejmuje największą sieć dyskontową, realny wzrost sprzedaży był słabszy niż miesiąc wcześniej, co należy wiązać z efektem wysokiej bazowy – w ubiegłym roku w lipcu sprzedaż odżywała mocno po lockdownie (pierwszy wzrost w ujęciu r/r).


Niezależnie od opisanych powyżej czynników, proces popandemicznej odbudowy konsumpcji znalazł się obecnie w miejscu, gdzie wydatki na usługi (m.in. związane z rozrywką i podróżami) rosną szybciej niż wydatki na towary (które dominowały po zniesieniu restrykcji) – sugerują to m.in. nasze wewnętrze dane o wydatkach kartowych. Oznacza to że sprzedaż detaliczna nie w pełni odzwierciedla trwający boom konsumpcyjny.


Produkcja budowlano-montażowa w lipcu wzrosła o 3,3% r/r (PKO i kons. 7,1% r/r) po wzroście o 4,0% r/r w czerwcu. Spadek produkcji w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 5,9% r/r) wskazuje, że nie rozpoczął się jeszcze oczekiwany cykl inwestycji publicznych.


Opublikowane w tym tygodniu dane z polskiej gospodarki sugerują, że w lipcu ożywienie było kontynuowane, ale wchodzi w bardziej dojrzałą fazę i wytraca impet. Następuje narastanie ograniczeń podażowych i presji kosztowej oraz normalizacja tempa realnego wzrostu.


Źródło: PKO Bank Polski

20.08.2021


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...