QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Rozczarowujący wynik sprzedaży detalicznej i budownictwa

wykres


Sprzedaż detaliczna wyhamowała w lipcu z 8,6 do 3,9% r/r (licząc w cenach stałych), co jest wynikiem nieco niższym od konsensusu (4-5% r/r, w zależności od źródła) i naszej prognozy (5,0% r/r). Tym samym w lipcu dynamika sprzedaży wróciła do typowych poziomów. Jednocześnie – podobnie, jak miało to miejsce w przypadku produkcji przemysłowej, o której pisaliśmy wczoraj – był to ostatni miesiąc, w którym na dynamikę r/r oddziaływała wysoka baza statystyczna z poprzedniego roku.


Sam lipiec był dość słabym miesiącem w handlu detalicznym – sprzedaż po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych spadła o 1,5% m/m, co oznacza ponowne oddalenie się od wieloletniego trendu. Deflator sprzedaży detalicznej zrównał się z inflacją CPI i wyniósł 5,0% r/r.


wykres.


Szczegóły odczytu wyjaśniają praktycznie wszystko. Sprzedaż samochodów spadła w lipcu o 2,9% m/m (konsekwencja niekorzystnego układu dni roboczych i wysokiej bazy z poprzedniego roku). Zaskoczenia w sprzedaży żywności i paliw praktycznie się zniosły (obydwie kategorie blisko stagnacji w ujęciu rocznym). Nieco przeceniliśmy potencjał upalnej aury do podbicia sprzedaży tekstyliów, ale wynik lipca i tak jest okazały (+15,8% r/r). Największe rozczarowanie z naszej perspektywy to sprzedaż mebli, RTV i AGD, gdzie zanotowano spadek o 1,9% r/r i gdzie jakiekolwiek korekty w górę „z tytułu Euro 2020” okazały się daremne. Wreszcie, wzrost sprzedaży książek, prasy i w innych wyspecjalizowanych sklepach (+2,6% r/r) okazał się znacznie niższy od naszych założeń. Rozczarowanie danymi o sprzedaży jest więc w istocie rozczarowaniem sprzedażą dóbr trwałych.


wykres.


Słabość sprzedaży w lipcu może być przejściowa i wynikać z przekierowania popytu konsumenckiego na usługi (o których wiemy – chociażby na podstawie danych wewnętrznych – że cieszyły się dużym zainteresowaniem). Niewątpliwie jednak ożywienie w handlu detalicznym nie było jak dotąd kompletne, w przeciwieństwie do przemysłu, co ma swój odpowiednik we względnej słabości nastrojów konsumenckich. Na temat koniunktury konsumenckiej i implikacji jej słabości dla wydatków konsumentów pisaliśmy w jednym z naszych niedawnych raportów. Dane te w powiązaniu z dzisiejszą niespodzianką skłaniają nas do pewnej ostrożności w prognozowaniu dynamiki konsumpcji prywatnej w kolejnych kwartałach. Warto zwrócić uwagę, że w Polsce odbicie strony produkcyjnej było znacznie silniejsze niż strony konsumpcyjnej (w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych). Struktura wzrostu PKB w najbliższych kwartałach może być bardziej przeważona w stronę inwestycji niż w latach 2017-2019.


Lipcowe dane dotyczące inwestycji tymczasem również delikatnie rozczarowały. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,3% r/r, co jest wynikiem wyraźnie niższym od konsensusu rynkowego (7,1% r/r), ale bliższym naszym oczekiwaniom (4,6% r/r). Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja obniżyła się o 1,3% m/m. Możemy tylko powtórzyć naszą opinię, że na wyniki całego budownictwa oddziałują przeciwstawne tendencje związane z rozbieżnymi trajektoriami popytu w różnych jego segmentach. Po jednej stronie obecnie znajduje się część inwestycji prywatnych (mieszkaniowych i przemysłowych), po drugiej zaś – wydatki na infrastrukturą oraz budownictwo biurowe i komercyjne. Ma to szansę zmienić się dopiero na przełomie roku, kiedy można spodziewać się wyraźniejszego wzrostu inwestycji publicznych.


wykres.


Dzisiejsze dane nie skłaniają nas do zmian prognoz. W najbliższych miesiącach tematem nr 1 w polskiej gospodarce pozostanie inflacja i reakcja polityki pieniężnej na nią. W międzyczasie, niemniej ważne od słabego zestawu miesięcznych danych za lipiec, będą szczegóły PKB za II kwartał (publikacja 31 sierpnia).


Źródło: Bank Pekao S.A.

20.08.2021


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, budownictwo, dane, GUS


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...