QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Odbicie zatrudnienia wyhamowało w lipcu

wykres


Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 1,8% r/r wobec wzrostu o 2,8% r/r w czerwcu – poniżej konsensusu prognoz zakładającego wzrost o 2,0% r/r. Spadek dynamiki rocznej jest konsekwencją wygaszania efektu bardzo niskiej bazy odniesienia z ubiegłego roku. Co ważniejsze jednak, lipiec przyniósł jedynie niewielki przyrost zatrudnienia w porównaniu do poprzedniego miesiąca (o 2,4 tys.), co odbieramy jako pewne rozczarowanie. Rozpoczęte w maju, napędzane wygaszeniem pandemii oraz znacznym poluzowaniem restrykcji, odbicie zatrudnienia wyhamowało. Na tę chwilę jednak ciężko stwierdzić, czy jest to tylko chwilowa zadyszka, czy może przy obecnych uwarunkowaniach epidemicznych rynek pracy dochodzi do pewnej granicy możliwego odbicia.


Niezmiennie jednak zakładamy, że druga połowa 2021 r. przyniesie dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, jednakże tempo odbudowy zatrudnienia będzie już wolniejsze niż w ostatnich miesiącach. O dobrych perspektywach dla rynku pracy świadczy ciągle rosnąca liczba publikowanych ofert pracy. Do poziomu sprzed pandemii brakuje jeszcze ok. 80 tys. zatrudnionych. Do pełnej odbudowy rynek pracy potrzebuje kontynuacji ożywienia gospodarczego bez powrotu do pandemicznych restrykcji - w pozytywnym scenariuszu poziom zatrudnienia sprzed pandemii powinniśmy osiągnąć na przełomie I i II kwartału 2022 r. Na horyzoncie pojawia się jednak rosnące ryzyko czwartej fali zakażeń Covid-19 spowodowane rozprzestrzenianiem się wariantu delta koronawirusa, co wstrzymuje większy optymizm.


Z kolei wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wzrosły o 8,7% r/r wobec wzrostu o 9,8% r/r w czerwcu – nieznacznie powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 8,6%. Okres bardzo niskich baz odniesienia z roku ubiegłego mija, stąd roczna dynamika płac obniża się, ale i tak utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Otwarta gospodarka i zmniejszenie niepewności związanej z pandemią pozytywnie wpływa na poziom wynagrodzeń. W lipcu mieliśmy podwyżkę płac w JSW, co z kolei trochę podbiło dynamikę wynagrodzeń w górnictwie.


Zakładamy, że w drugiej połowie roku kontynuacja ożywienia gospodarczego przy jednocześnie stopniowo wyczerpującym się rezerwuarze dostępnych pracowników (szczególnie w sektorach, które względnie suchą stopą przeszły przez pandemię) będzie utrzymywać dynamikę płac na podwyższonym poziomie. W całym 2021 r. prognozujemy, że nominalne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną o ok. 7,5% r/r. Jednakże, wysoka inflacja powoduje spadek siły nabywczej wynagrodzeń, a ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy rośnie. Przy prognozowanej w najbliższych miesiącach inflacji oscylującej w okolicach 5% dynamika realnych wynagrodzeń obniży się w kierunku 2% r/r.


Źródło: Bank Pekao S.A.

18.08.2021


Tagi: gospodarka, rynek pracy, zatrudnienie


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...