QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Region dwóch prędkości i wspólnych wyzwań

wykres


Polska i Węgry lepiej przeszły przez pandemię niż Czechy i Słowacja i już odrobiły straty. Problemy sektora motoryzacyjnego mogą ciążyć na wynikach gospodarczych Czech i Słowacji. Perspektywy gospodarcze regionu kształtują się korzystnie, a barierą rozwoju w średnim terminie może być rynek pracy.


Poznaliśmy wstępne szacunki PKB w części krajów UE, w tym w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pozwala to na retrospektywne spojrzenie na to, jak poszczególne kraje regionu przeszły przez pandemię COVID-19. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że Węgry i Polska wyraźnie lepiej poradziły sobie z trudnym okresem epidemii niż nasi południowi sąsiedzi, czyli Czechy i Słowacja. W dwóch pierwszych krajach aktywność gospodarcza jest obecnie wyższa niż w 4Q19, a gospodarki odrobiły pandemiczne straty. W Czechach i na Słowacji do przedkowidowych poziomów produkcji jeszcze trochę brakuje.


wykres


Nie znamy jeszcze danych dotyczących struktury wzrostu gospodarczego w poszczególnych krajach, więc możemy tylko spekulować na temat różnic w wynikach osiągniętych przez kraje regionu. Relatywnie gorsze wyniki Czech i Słowacji mogą być związane z problemami jakich doświadcza branża motoryzacyjna, która odgrywa dużą rolę w tych gospodarkach. Globalny niedobór procesorów zmusił niektórych producentów (m.in. Audi, Daimler) do wstrzymania produkcji. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej są regionalnym hubem przemysłowym i są w zdecydowanie mniejszym stopniu uzależnione od branży turystycznej, co powoduje, że perspektywy wzrostu gospodarczego kształtują się lepiej niż w przypadku krajów z południa Europy.


Normalizacja sytuacji w zakresie łańcuchów dostaw i dostępności komponentów (w tym mikroprocesorów), powinna sprzyjać dalszemu wzrostowi aktywności sektora przemysłowego w krajach CEE.


wykres


W średnim terminie barierą wzrostu dla krajów regionu może okazać się sytuacja na rynku pracy. Kraje borykają się z ograniczoną dostępnością pracowników, a pandemia niewiele zmieniła w tym aspekcie. Stopy bezrobocia w Czechach, Polsce i na Węgrzech (odpowiednio 2,8%, 3,6%, 4,0%) należą do najniższych w UE. Niedobory pracowników powodują, że utrzymuje się presja na szybki wzrost wynagrodzeń, co może potencjalnie podkopywać konkurencyjność cenową regionu, która, w połączeniu z wysoką jakością produkcji oraz korzystną lokalizacją geograficzną, była w przeszłości jednym z powodów lokalizacji działalności produkcyjnej w krajach CEE przez międzynarodowe koncerny.


wykres


Opublikowane wczoraj dane z rynku pracy wskazują na dynamiczny wzrost liczby pracujących w 2Q21. W Polsce wzrosła ona o 1,2% kw/kw (dane skorygowane sezonowo), a liczba pracujących osiągnęła historycznie wysoki poziom 16,6 mln osób. W samym 2Q21 pracę znalazło blisko 200 tys. osób., a w porównaniu do najgorszego dla rynku pracy okresu pandemii (2Q20) w gospodarce pracowało o ponad 350 tys. osób więcej.


Zachowanie przez Polskę i inne kraje regionu pozycji w europejskich i globalnych łańcuchach tworzenia wartości w sektorze przemysłowym w dłuższym terminie będzie wymagało nakładów przyczyniających się do wzrostów wydajności, które będą uzasadniały rosnące koszty pracy.


Źródło: Bank Pekao S.A.

18.08.2021


Tagi: gospodarka, pkb


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...