QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Rynek pracy na wakacjach

wykres


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 8,7% r/r (PKO: 9,0% r/r, kons.: 8,6% r/r) po wzroście o 9,8% r/r w czerwcu. Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się natomiast o 1,8% r/r (PKO: 1,9% r/r, kons. 2,0% r/r) wobec 2,8% r/r przed miesiącem.


Wyhamowanie rocznych dynamik było spodziewane i wynika z efektów bazy – w ubiegłym roku, w lipcu pracownicy powracali po pandemicznych przestojach. W lipcu 2021 odbudowa zatrudnienia w przedsiębiorstwach po wywołanym przez pandemię spadku się zatrzymała, a liczba etatów jest wciąż o 85 tys. (1,3%) niższa niż w lutym 2020. Przyrost o 2,4 tys. w ciągu miesiąca jest wyraźnie słabszy niż przyrosty rzędu 20 tys. notowane w maju i czerwcu, oraz odbiega in minus od typowej zmiany o tej porze roku. Jeden gorszy od oczekiwań odczyt nie znosi oczywiście narracji o postępującej normalizacji sytuacji na rynku pracy i może być zjawiskiem przejściowym. Poszukując fundamentalnych przyczyn można znaleźć niedobory podaży pracy, np. w zakwaterowaniu i gastronomii, gdzie liczba ofert pracy jest wysoka, a firmy coraz częściej zgłaszają, że brak wykwalifikowanych pracowników ogranicza ich rozwój (w innych sektorach dotkliwość tej bariery jest nadal wyraźnie niższa niż przed pandemią – por. wykres na str. 2). Niewykluczone też, że rozliczenie Tarczy Finansowej spowodowało odraczaną restrukturyzację w niektórych podmiotach.


Poziom przeciętnego wynagrodzenia jest obecnie wyższy niż wynikałoby z rysującego się przed pandemią trendu. Fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w lipcu o 10,6% r/r, a w ujęciu realnym o 5,4% r/r. Dochody z pracy nadal rosną wyraźnie szybciej niż 5-procentowa inflacja i są wsparciem dla trwającego boomu konsumpcyjnego, mimo że inflacja zauważalnie ogranicza ich realny przyrost.


Koniunktura konsumencka w sierpniu odnotowała nieznaczne pogorszenie, zarówno w przypadku wskaźnika bieżącego jak i wyprzedzającego – między innymi pogorszyły się oceny możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz ocena możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy. Kontynuowany był natomiast spadek obaw związanych z bezrobociem. Spadają też obawy przed gospodarczymi i zdrowotnymi skutkami pandemii. Być może więc pogorszenia nastrojów można wiązać ze wzrostem obaw inflacyjnych.


Naszym bazowym scenariuszem jest kontynuacja wzrostu wynagrodzeń, którego tempo wyraźnie przekracza inflację, a także stopniowy powrót zatrudnienia do poziomów obserwowanych przed pandemią.


Źródło: PKO Bank Polski

18.08.2021


Tagi: gospodarka, rynek pracy


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...