QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynek powierzchni przemysłowo - logistycznych w II kw. 2021 r.

wykres


Rynek przemysłowo-logistyczny bije kolejne rekordy. Na koniec drugiego kwartału deweloperzy pracowali przy projektach, które powiększą zasoby o ponad 3,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni. To wynik dotychczas niespotykany w ujęciu kwartalnym, albowiem powierzchni w budowie jest o prawie 34% więcej niż w kwartale pierwszym 2021 roku.


Najwięcej buduje się dziś na Górnym Śląsku (ponad 584 tys. mkw.) i w strefie Zachód (ponad 522 tys. mkw.). Przy zachodniej granicy powstają także największe obiekty. To położone bezpośrednio przy drodze krajowej nr 24 centrum logistyczne Hillwood Rokitno (112,5 tys. mkw) oraz dziesiąte centrum logistyczne Amazona w Polsce (203,5 tys. mkw), które rośnie w Świebodzinie. W obiekcie, należącym do giganta sprzedaży internetowej, zainstalowano już ponad 3 tys. robotów. Otwarcie planowane jest we wrześniu, a obecnie trwa rekrutacja pracowników.


Docelowo, w nowoczesnym centrum logistycznym stworzonych zostanie ponad tysiąc stałych miejsc pracy. Ponadto, jeszcze w trzech innych parkach pozostających w budowie, całkowita powierzchnia magazynowa przekroczy 100 tys. mkw., a wśród nich są Centrum Logistyczne GLP Lędziny (111,5 tys. mkw.), Panattoni Park Poznań (107,8 tys. mkw.), gdzie buduje się skrojona na miarę przestrzeń dla firmy spedycyjnej DHL, a także Hillwood Bydgoszcz (102 tys. mkw.).


- Kolejny kwartał w pandemii pokazuje, że magazyny i powierzchnie logistyczne nie tylko nie odczuły jej skutków, ale także dostały silny impuls do dalszego rozwoju. Stabilne fundamenty, przyspieszające zmiany na rynku e-commerce i nowe strategie korzystania z tego typu obiektów, w tym zmiany w łańcuchach dostaw, nearshoring czy zapotrzebowanie na mniejsze obiekty na terenach dużych aglomeracji piszą dla sektora optymistyczny scenariusz - mówi Igor Roguski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.


Pierwszą połowę roku rynek zamknął zasobami o łącznej wielkości prawie 22 mln mkw. powierzchni. W samym tylko drugim kwartale oddano do użytku obiekty o powierzchni prawie 420 tys. mkw., a najbardziej urosły rynki w Trójmieście, Krakowie i w strefie Warszawa II.


Autorzy raportu z działu Business Intelligence Hub and Consultancy w BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że sektor magazynowy i logistyczny wciąż jest na fali, o czym świadczy choćby kolejny rekordowy wynik po stronie popytu brutto (bez umów krótkoterminowych). W trzech pierwszych miesiącach 2021 roku wyniósł on około 1,6 mln mkw., żeby w kolejnym kwartale zatrzymać się na poziomie ponad 1,78 mln mkw. W tym czasie największym wzięciem cieszyły się obiekty zlokalizowane na Górnym Śląsku (popyt brutto 345 tys. mkw.) i w okolicach Poznania (popyt brutto 287 tys. mkw.). O wyjątkowo dobrej kondycji sektora świadczy ponad 40 proc. wzrost popytu w ujęciu półrocznym, w porównaniu do roku 2021 i 2020. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland zwracają również uwagę, że 3 na 4 podpisywane umowy to nowe kontrakty (w tym umowy najmu podpisane na obiektach wciąż pozostających w budowie), bądź też ekspansje. To, że magazyny mają wzięcie, a komercjalizacja nowych obiektów przebiega wyjątkowo sprawnie pokazuje też niska średnia stopa pustostanów. Na koniec drugiego kwartału wynosiła ona około 5,8 proc. i była niższa niż ta w kwartale pierwszym (o 0,8 p.p.) oraz przed rokiem (o 1,2 p.p.).


- Sektor przemysłowo-logistyczny rozkwita, popyt jest silny, a znaczna część nowobudowanych obiektów ma już zabezpieczone umowy najmu. Więcej magazynów oznacza więcej miejsc pracy. Dziś jak na dłoni widać, że doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy są na wagę złota, rynek wchłania ich natychmiastowo. Pracodawcy mocno ze sobą konkurują, nie tylko wynagrodzeniem, ale także podnoszeniem standardów pracy i różnymi pakietami benefitów - mówi Klaudia Okoń, Konsultant w dziale Business Intelligence Hub and Consultancy, BNP Paribas Real Estate Poland.


Nowe inwestycje logistyczne od kilku kwartałów konsekwentnie aktywizują lokalne rynki pracy, które w większości przypadków mierzą się z gospodarczymi skutkami pandemii. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w samych tylko największych obiektach powstających na potrzeby gigantów e-handlu zatrudnienie znajdzie ponad 5 tys. osób.


Więcej informacji w raporcie: Rynek powierzchni przemysłowo - logistycznych w II kw. 2021


Źród6o: BNP Paribas Real Estate Poland

17.08.2021


Tagi: magazyny, obiekty przemysłowe, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...