QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Chiny w dalszym ciągu z zaciągniętym hamulcem

wykres


Opublikowane wczoraj rano miesięczne dane z chińskiej gospodarki rozczarowały w każdym aspekcie i wpłynęły negatywnie na nastroje rynkowe, wspierając spadki rentowności obligacji i indeksów giełdowych na rynkach bazowych.


Produkcja przemysłowa wyhamowała z 8,3 w czerwcu do 6,4% r/r w lipcu, podczas gdy sprzedaż detaliczna spowolniła w analogicznym okresie z 12,1 do 8,5% r/r, a inwestycje w aglomeracjach miejskich wzrosły w lipcu o 10,3% r/r wobec wzrostu o 12,6% r/r w czerwcu. Oczekiwania wskazywały na wzrost (odpowiednio, o 8,0, 11,5 i 11,2% r/r), stąd rozczarowanie jest znaczące. W ocenie tegorocznych chińskich danych należy mieć na uwadze efekty bazowe z poprzedniego roku, wpływające mocno na dzisiejsze wyniki w ujęciu rocznym. Dla częściowego skorygowania o ten efekt, na poniższym wykresie uwzględniliśmy również średnią dwuletnią dynamikę produkcji i sprzedaży.


wykres


Patrząc na skalę niespodzianki w lipcowych danych, wyhamowanie aktywności w chińskiej gospodarce wykracza ponad to, czego można było się spodziewać na podstawie samych tylko efektów bazowych. Dynamiki sprzedaży i produkcji pozostają w trendach spadkowych, podobnie jak tempo wzrostu inwestycji czy aktywności w usługach. Prawdopodobnie do słabości lipcowych danych dołożyły się ostatnie ogniska COVID-19 oraz rozległe powodzie w centralnych Chinach, ale nie mogą one tłumaczyć całości niespodzianki.


Co ciekawe, największe dynamiki notuje obecnie handel zagraniczny (licząc w USD, eksport +19,3% r/r w lipcu, import +28,1% r/r). W ostatecznym rozrachunku, obecne kłopoty Chin i nieco zaskakujący brak wyraźnych działań prowzrostowych ze strony władz (poza niedawnymi cięciami stopy rezerwy obowiązkowej), są w dużej mierze konsekwencją specyficznej postpandemicznej strategii w polityce gospodarczej. Chiny w 2020 nie zdecydowały się na stymulację gospodarki w podobnej skali, co w poprzednim kryzysie i dość szybko przystąpiono do zacieśnienia różnymi środkami, również poprzez kontrolę wzrostu kredytu. Sprzyja temu przede wszystkim bardzo korzystne otoczenie zewnętrzne – Chiny są pośrednim beneficjentem stymulacji fiskalnej i monetarnej oraz szybkiego odbicia gospodarczego w krajach rozwiniętych.


wykres


Dylemat chińskiej polityki gospodarczej jest od lat taki sam i dotyczy sprzeczności między równoważeniem gospodarki w ogólności i struktury wzrostu PKB w szczególności, a podtrzymywaniem go na wysokim poziomie za pomocą instrumentów fiskalnych, monetarnych i kredytowych. W tym pierwszym aspekcie rezultaty są mieszane – udało się nieco przykręcić kurek kredytowy, zwłaszcza finansowanie pozabankowe, ale przyrost kredytu jest w dalszym ciągu szybszy od nominalnego PKB i struktura wzrostu PKB w ostatnich kwartałach oddaliła się od docelowej (efekt słabości konsumpcji prywatnej). Stymulacja o dużej skali jeszcze bardziej powiększyłaby w tych warunkach nierównowagi, byłaby również prawdopodobnie zerwaniem z obecną strategią polityki gospodarczej (nisko ustawiony cel wzrostu PKB). Z tego względu można spodziewać się co najwyżej wycinkowych, „targetowanych” działań. W pewnym sensie, świat zachodni jest pozostawiony sam sobie i nie może liczyć na chiński popyt.


Źródło: Bank Pekao S.A.

17.08.2021


Tagi: chińska gospodarka


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...